Nad Bałtykiem projektowana jest rzeźba, która porusza całą Polskę

Pomnik psa Baltica w Gdyni

Na terenie nabrzeża Rybackiego w Gdyni powstanie pomnik słynnego psa Baltica. Ma to być upamiętnienie cudem uratowanego 14 lat temu zwierzaka, który dryfując na krze lodowej został uratowany przez załogę statku badawczego. 24 czerwca na terenie Marina Yacht Parku przy Nabrzeżu Rybackim zostanie odsłonięta rzeźba psa Baltica. Pomnik został zaprojektowany przez Kingę Księżopolską, uczennicę Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz w Gdyni.

Postawienie w tym miejscu tej szczególnej rzeźby ma na celu uhonorowanie niesamowitej historii psa, który 14 lat temu został znaleziony przez załogę statku Baltica, podczas gdy w siarczystym mrozie pies znajdował się na wodzie w okolicach Wisłoujścia. Został uratowany i błyskawicznie dołączył do załogi. Pies razem ze swoim opiekunem Adamem Buczyńskim i resztą ekipy przepłynęli wiele rejsów po Bałtyku. Mężczyzna opiekował się nim aż do śmierci psa do 2017 roku.

Historia psa Baltica

Historia uratowanego zwierzaka chwyciła serca całej Polski. Pies Baltic poruszył nawet ówczesnego prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, który uhonorował zwierzę tytułem Honorowego psiego Obywatela Gdyni. Sprawą zainteresowała się także słynna francuska aktorka Brigitte Bardot, a list gratulacyjny dla Adama Buczyńskiego i załogi statku „Baltica” przesłał ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński. Na podstawie tej historii powstała sztuka teatralna „Baltic. Pies na krze” wystawiona w gdańskim Teatrze Miniatura. O zwierzęciu opowiada też książka autorstwa Barbary Gawryluk „Baltik. Pies, który płynął na krze”.

Podsumowanie