Nowy biskup w Sosnowcu podjął działania mające na celu uporządkowanie spraw. Komisja specjalna zajmie się analizą ostatnich skandali

Powołanie komisji w Diecezji Sosnowieckiej

Zadaniem pierwszej komisji będzie zbadanie spraw, które wydarzyły się w diecezji sosnowieckiej, a w ostatnim czasie poruszyły opinię publiczną. Na przewodniczącą tego gremium biskup sosnowiecki powołał prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach w stanie spoczynku – p. Violetę Guię. W skład komisji wejdą również specjaliści z zakresu: prawa świeckiego, prawa kościelnego, historii i archiwistyki, psychologii i psychoterapii oraz komunikacji społecznej.

Zadaniem drugiej komisji będzie przeprowadzenie audytu diecezji sosnowieckiej. Audyt będzie dotyczył kwestii: pastoralnych, finansowych, prawnych, administracyjnych i personalnych. Biskup sosnowiecki na przewodniczącego tego gremium powołał p. Witolda Sadeckiego, audytora oraz specjalistę w zakresie zarządzania, cyfryzacji i optymalizacji procesów biznesowych.

Ks. Przemysław Lech, dyrektor biura prasowego Diecezji Sosnowieckiej, podkreślił, że pełne składy komisji oraz planowany zakres ich działań zostaną ustalone do końca . Ze względu na okres wakacyjny obie komisje rozpoczną w pełnym składzie we wrześniu.

Skazany organizator imprezy w Diecezji Sosnowieckiej

Przypomnijmy, w sierpniu ubiegłego roku ks. Tomasz Z. wraz z innymi księżmi zorganizował imprezę w mieszkaniu na terenie parafii pw. Najświętszej Marii Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. W spotkaniu uczestniczył także pracownik seksualny, który zasłabł, a duchowni mieli nie chcieć wpuścić służby medycznej. Ks. Tomasz Z. trafił do aresztu i został oskarżony m.in. o przestępstwo przeciwko wolności seksualnej oraz nieudzielenie pomocy osobie będącej w stanie zagrożenia zdrowia i życia. W kwietniu usłyszał wyrok 1,5 roku bezwzględnego więzienia.

Nowy biskup w Diecezji Sosnowieckiej

Od kilku tygodni urzędował nowy biskup w diecezji sosnowieckiej. W marcu w mieszkaniu księdza z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu miała miejsce tragedia, a duchowny został oskarżony o posiadanie środków psychotropowych. Trwa wyjaśnianie okoliczności tego zdarzenia. W listopadzie biskup Grzegorz Kaszak zrezygnował z pełnienia posługi biskupa sosnowieckiego, a administratorem apostolskim został wówczas arcybiskup . W maju urząd biskupa sosnowieckiego objął bp Artur Ważny.

Rozważania nowego biskupa

W ubiegłym miesiącu bp Artur Ważny podkreślił w wywiadzie dla Radia eM, że diagnoza jest ważna, aby unikać pochopnych decyzji. Skandale i zgorszenia zawsze będą, ale należy dbać o systemową odnowę. Biskup zaznaczył również, że większa wiara jest receptą na rozmaite trudności, jakie mogą pojawić się w diecezji.