Okrutny los kryptowalut - historia sukcesów i porażek znanego bankiera na polskim rynku akcji

Emocji na rynkach w maju nie brakowało, tak samo jak w Portfelu Gwiazd Bankier.pl. Najlepszą stopę zwrotu zapewnił portfel kryptowalut, chociaż na półmetku miesiąca to polskie akcje dawały zarobić najwięcej. Ostatecznie różnice okazały się niewielkie, ale laur zwycięstwa po raz drugi zgarnął były wiceprezes banku Pekao, który w międzyczasie zdążył też stracić najwięcej.

fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Projekt „Portfel Gwiazd” to edukacyjna inicjatywa Andrzeja Steca, redaktora naczelnego Bankier.pl. Pozwala poznać aktualne trendy na rynkach finansowych oraz dokonać przeglądu najbardziej gorących aktywów inwestycyjnych. W maju w portfelach zaproszonych gości zapanowała moda na polskie akcje, ponieważ w stronę GPW swoje typy skierowało 5 osób, a w połowie miesiąca dwójka z nich miała najlepszą stopę zwrotu. Koniec miesiąca przyniósł jednak zmianę na pozycji lidera z zastrzeżeniem, że z uwagi na panujący w Polsce długi weekend, wszystkie wyniki są policzone na koniec 29 maja.

W ten sposób po raz drugi od rozpoczęcia projektu najlepszą stopę zwrotu wypracował kryptowalutowy portfel (21 proc.) złożony z Bitcoina (13,7 proc.) i Ethereum (28,4 proc.), który zaproponował Jarosław Fuchs, były wiceprezes Banku Pekao oraz zwycięzca edycji marcowej, ale także ostatni w edycji kwietniowej Portfela Gwiazd. To przykład ogromnej zmienności na rynku kryptowalut, na które od początku stawia Fuchs. Tuż za nim znalazł się prof. Krzysztof Borowski z SGH, który wybrał na maj walory Rainbow Tours (19,7 proc.). Podium uzupełnił Sebastian Buczek z Quercusa, stawiający na akcje LPP (8,9 proc.).

Dalej był Michał Masłowski z SII.org, który do portfela (7,2 proc.) wybrał papiery polskiej Neuki (0 proc.), ale „zarobił” tylko akcjach amerykańskiego Apple’a (11,7 proc.). Za ich plecami mały pojedynek stoczył amerykański S&P500 (4,6 proc.), wybrany przez Jarosława Grywińskiego z NASK S.A. oraz chiński Hang Seng (4 proc.) wskazany przez Piotra Kuczyńskiego z DI Xelion.

Wyniki uczestników „Portfela Gwiazd” za kwiecień W kwietniu najlepiej poradziły sobie akcje XTB (16%) z GPW, na które postawił Sobiesław Kozłowski z Noble Securities. Dalej byli Przemysław Kwiecień z XTB i jego portfel (7,7%) a w nim trzy spółki z Wall Street: Allegheny (16,7%), Copart (-6,2%), GE (12,7%) oraz Piotr Kuczyński z DI Xelion, który wybrał Hang Seng (7,4%).

Czytaj więcej…

Z kolei europejski ETF na amerykańskie blue chipy Przemysława Barankiewicza z Finax także zyskał 4 proc. Powyżej 2 proc. stopy zwrotu miał sWIG80 (2,1 proc.), tym razem w wersji Total Return, który wybrał Robert Sochacki, były prezes Beta Securities, ale także złoto (2,1 proc.) preferowane przez publicystę ekonomicznego Tomasza Pruska. Redakcja Bankier.pl w swoim portfelu (1,6 proc.) miała ETF na duże spółki chińskie, który zyskał 6,4 proc., ale 80 proc. portfela to inny ETF oparty o bony skarbowe USA (0,4 proc.).

Katarzyna Szwarc, była pełnomocniczkarządu ds. rozwoju rynku, w maju przybliżyła czytelnikom pomysł na inwestycje wwodę i ETF L&G Clean Water UCITS, który miał stopę zwrotu na poziomie 1,5 proc. Zyskowne jeszcze były akcje Dino (0,6 proc.) wybrane przez Sobiesława Kozłowskiego z NobleSecurities, portfel (0,3 proc.) Jerzego Nikorowskiego, dyrektora Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas, złożony z ETF-ów na obligacje korporacyjne (0,3 proc.) oraz na europejskie przedsiębiorstwa (0,2 proc.), oraz chiński ShanghaiComposite (0,2 proc.) wybrany przez Alberta Rokickiego z Longterm Games.

Ludwik Sobolewski, a więc byłyprezes GPW oraz giełdy w Bukareszcie, wybrał spółkę z indyjskiego parkietu, zajmującą się dobrami dyskrecjonalnymi, której akcje jednak potaniały o 6 proc.

Debata Mistrzów Bankier.pl: co przyniesie druga połowa roku i czy warto jeszcze kupować złoto? Lepiej kupić obligacje czy zainwestować w fundusz obligacji? Jakie sektory gospodarki dadzą zarobić w kolejnych miesiącach? Czy wciąż warto kupować złoto? Na te i wiele innych pytań odpowiadali uczestnicy Debaty Mistrzów Bankier.pl”.

Projekt „Portfel Gwiazd” to edukacyjna inicjatywa Andrzeja Steca, redaktora naczelnego Bankier.pl. Pozwala poznać aktualne trendy na rynkach finansowych oraz dokonać przeglądu najbardziej gorących aktywów inwestycyjnych. To także „Debata Mistrzów”, o tym, w co inwestować oraz ankiety dotyczące najbardziej gorących tematów na rynkach.

Wskazania naszych Gwiazd nie są i nie powinny być postrzegane jako rekomendacje. Aktywa mogą, ale nie muszą, być w ich osobistym portfelu inwestycyjnym. Rzeczywiste inwestycje w typowane aktywa mogą też przynieść ujemne stopy zwrotu, o czym zawsze warto pamiętać, podejmując własne decyzje inwestycyjne. Partnerem Portfela Gwiazd Bankier.pl jest Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas.

BNP Paribas