Meteorolodzy IMGW wydali alarm przed niebezpieczną pogodą. Alerty na najwyższym poziomie zostały uruchomione.

W poniedziałek 1 lipca nadejdzie kolejna zmiana pogody. Czekają nas i silne deszcze. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie dla wielu powiatów. IMGW – trzeci stopień ostrzeżenia.

Jakich części Polski dotyczy? Synoptycy IMGW wydali trzy stopnie ostrzeżeń przed burzami i silnym deszczem z burzami. Dotyczą one wielu powiatów, prawie we wszystkich województwach. „Występują i nadal prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 75 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie ” – informuje IMGW na platformie X.

Alert obowiązuje do 1 lipca do godziny 21.00. Najwyższy stopień ostrzeżeń przed burzami dotyczy części województwa podkarpackiego. Chodzi o powiaty:

  1. Alert drugiego stopnia IMGW. Burza, deszcz i silne porywy wiatru

„Na południu Małopolski prognozowane są burze z bardzo silnymi opadami deszczu od 35 mm do 55 mm, oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad” – czytamy na profilu IMGW na platformie X. Alert również obowiązuje do 1 lipca do godziny 21.00.

Drugi stopień ostrzeżenia wydanego przez IMGW dotyczy trzech województw:

  1. Pierwszy stopień ostrzeżenia IMGW przed burzami. Dotyczy większości województw

Najniższy stopień alertu dotyczy burz, którym mają towarzyszyć opady deszczu do 35 l/mkw, a także silny wiatr do 85 km/h. Ostrzeżenie zostało wydane dla całych województw lub wybranych powiatów:

Ostrzeżenia dotyczące województwa małopolskiego, Pomorza, Ziemi Świętokrzyskiej, Podkarpacia, Lubelszczyzny, Mazowsza i Podlasia są ważne do 1 lipca do godziny 18.00. W pozostałych miejscach do 23.00 tego samego dnia.

Alert IMGW przed silnym deszczem i burzą. Dotyczy północnej części Polski

Synoptycy podają także, że w północnej Polsce można spodziewać się silnego deszczu, któremu będzie towarzyszyła burza. „Prognozowane są opady o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wys. opadu od 35 do 45 mm. Opadom towarzyszyć mogą burze z porywami wiatru do 60 km/h. Możliwy grad” – informuje IMGW na platformie . Ostrzeżenie dotyczy województw:

  • Alerty na Pomorzu Gdańskim obowiązują do 2 lipca do godziny 18.00, a na Pomorzu Zachodnim do 2 lipca do godziny 11.00.