Karta Praw Podatnika: Czy wkrótce zostanie wprowadzona? Plany i propozycje

Bankructwa

Pracownicy okupują Auchan i wyprzedają towar za grosze. Przyjmują tylko gotówkę.

Notowania walut

Złoty znów się umacnia.

Kursy walut [13.06.2024]

Tego jeszcze nie było

Wracają zakupy za zeszyt! Znana sieciówka wprowadza nowe płatności.

Minister interweniuje

Ta decyzja poruszyła Polaków! Chodzi o popularny podatek.

System kaucyjny

Kaucja na butelki plastikowe w Polsce zagrożona! Co się dzieje?

  1. Karta Praw Podatnika na etapie prekonsultacji

    Szef Krajowej Administracji Skarbowej i wiceminister finansów Marcin Łoboda powiedział, że w resorcie finansów trwają prace nad ustawą Karta Praw Podatnika.

  2. „Jesteśmy na etapie prekonsultacji, rozmawiamy z doradcami podatkowymi i światem akademickim. Potrzebna jest ustawa, która będzie zawierać najważniejsze rzeczy, związane z uprawnieniami podatników, zarówno w zakresie procedur, jak i prawa materialnego. Chodzi nie tylko o elementy, wynikające np. z Ordynacji podatkowej, ale organy skarbowe stosują również np. kodeks postępowania administracyjnego i potrzebna jest ustawa, która wyjaśni podatnikom, jakie mają prawa – że mogą odwołać się do sądu, że mają prawo do zapłaty podatku wynikającego z przepisów prawa a nie do ustalonego w formie domiaru przez urzędników” – wskazał szef KAS.
  3. Dodał, że praca przy Karcie Praw Podatnika nie powoduje zmian w Ordynacji podatkowej. Stwierdził także, że organy skarbowe nie wrócą do wysyłania tzw. listów behawioralnych do podatnika. Ale – jak powiedział wiceminister Łoboda – organy KAS nie zamierzają rezygnować z samej miękkiej egzekucji. Skarbówka chce być bardziej wyrozumiała dla podatników?
  4. List zamiast mandatu

    „Chodzi o to, żeby urzędnik, zanim wystawił mandat, zadzwonił lub napisał do podatnika i przypomniał o konieczności wykonania przelewu. Większość ludzi nie wie, że ma coś do zapłacenia. Listy behawioralne były źle skonstruowane, bo stosowały jeden model komunikacji do wszystkich procedur. Nie wrócimy do listów, ale chcemy robić to samo, tylko w innej formie” – powiedział Marcin Łoboda.

W sprawie listów behawioralnych interwencję podjął Rzecznik Praw Obywatelskich, który wskazywał m.in. na brak podstawy prawnej do ich wysyłania oraz na negatywne emocje, jakie wywoływały. W efekcie w lutym szef KAS Marcin Łoboda wysłał pismo, w którym wstrzymał wysyłkę takich listów do podatników.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam. Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści. Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

QUIZ

Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?