Czy Daniel Obajtek cieszy się immunitetem? Adwokat wyjaśnił kontrowersje dotyczące jego statusu prawnego.

Czy Daniel Obajtek cieszy się immunitetem? Adwokat wyjaśnił kontrowersje dotyczące jego statusu prawnego.

Daniel Obajtek otrzymał 171 tysięcy głosów na Podkarpaciu w dobrowolnych wyborach, dzięki czemu zdobył mandat europosła. Polityk może więc powoływać się na ochronę związana z immunitetem parlamentarnym. Odgrywa to szczególną rolę, biorąc pod uwagę, że były prezes jest wezwany na przesłuchanie do prokuratury. „Wyborcza” zaznacza jednak, że postępowania toczą się „w sprawie”, a nie „przeciwko” byłemu prezesowi państwowego koncernu.

Daniel Obajtek chroniony immunitetem. Adwokat ujawnił wyjątek od reguły

Pojawia się jednak pytanie, czy Daniel Obajtek w wypadku ewentualnego niekorzystnego dla niego rozstrzygnięcia będzie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności. Odpowiedzi udzielił dr Piotr Binas, adwokat z poznańskiej Kancelarii Gutowski i Wspólnicy, który wyjaśnił, że szczegóły na temat immunitetu europosła regulują zapisy Protokołu nr 7 w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej.

  • Stosownie do art. 9 (dawny artykuł 10) Protokołu nr 7 podczas sesji Parlamentu Europejskiego jego członkowie korzystają na terytorium swojego państwa z immunitetów przyznawanych członkom ich państwa, a na terytorium innego państwa członkowskiego, z immunitetu chroniącego przed zatrzymaniem oraz immunitetu jurysdykcyjnego – poinformował „GW” dr Piotr Binas.

Zgodnie z „od dnia ogłoszenia wyników wyborów do dnia wygaśnięcia mandatu poseł nie może być pociągnięty bez zgody Sejmu do odpowiedzialności karnej”. Adwokat wyjaśnił jednak, że jest wyjątek od tego zapisu stosowany w sytuacji, gdy postępowanie zostało wszczęte przed dniem ogłoszenia wyników wyborów – chodzi o wyniki ogłaszane przez Państwową Komisję Wyborczą w formie obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej oraz podane do publicznej wiadomości.

Musiałoby to być jednak śledztwo „przeciwko” Danielowi Obajtkowi, a nie „w sprawie”. Podobne zasady dotyczą również Mariusza Kamińskiego.

Immunitet Daniela Obajtka zostanie uchylony? Borys Budka zapowiedział stanowcze kroki

Przypomnijmy, że śledztwo w związku z którym ma zostać przesłuchany Daniel Obajtek dotyczy ewentualnego zatajenia prawdy lub złożenia fałszywych zeznań przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w lipcu 2021 roku oraz w maju 2023 roku. Ponadto według zapowiedzi ministra sprawiedliwości Adama Bodnara byłego prezesa Orlenu mogą dotyczyć dwa inne śledztwa dotyczące zawyżania cen benzyny i zaliczki na zakup ropy oraz odmowy wpuszczenia kontrolerów NIK do Orlenu.

Daniel Obajtek nie będzie musiał natomiast zeznawać przed komisją śledczą ds. afery wizowej, ponieważ jak poinformował Michał Szczerba w , przesłuchania zostały zakończone. Borys Budka z KO zapowiadał w Gazeta.pl złożenie wniosku o uchylenie immunitetu, jeśli prokuratura postawi zarzuty byłemu prezesowi Orlenu.

Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule: „”