Estonia przekaże Ukrainie znakomitą broń, która służy w 25 armiach na świecie.

Estonia zdecydowała o dostawie systemów przeciwlotniczych Typ Mistral dla Ukrainy, dostarczonych razem z niezbędnymi pociskami. Dokładna liczba systemów i rakiet nie jest ujawniana ze względów bezpieczeństwa, ale ogłaszając swoje wsparcie Tallin podkreślił, że Kijów niezmiennie potrzebuje pomocy sojuszników, by walczyć z rosyjską inwazją.

Uformowaliśmy pakiet pomocowy w taki sposób, aby Ukraina jak najwięcej z niego skorzystała, nie szkodząc przy tym zdolności bojowej Estońskich Sił Obronnych, abyśmy mogli jak najszybciej wznowić niezbędne dostawy. Warto tu dodać, że Mistral to przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy (PPZR).

Ze względu na zagrożenie dla lotnictwa cywilnego, a zwłaszcza możliwość wykorzystania do ataków terrorystycznych, posiadanie i międzynarodowy handel takimi systemami jest ścisłe kontrolowany.

Mistrale dla Ukrainy

Mistral to system bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), który został nazwany tak samo jak pocisk, który jest jego integralną częścią. Jest on używany w wielu armiach świata, w tym w armii francuskiej.

Prace nad tym rozwiązaniem ruszyły na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, produkcja seryjna rozpoczęła się w 1988 r., a dostawy dla armii francuskiej rok później. Mistrale są dostępne w różnych wariantach, w tym do montowania na różnego rodzaju pojazdach, okrętach nawodnych i śmigłowcach, ale wszystkie musiały spełniać następujące kryteria: jeden pocisk do wszystkich modyfikacji, niezależność od metody wystrzeliwania i minimalne wymagania konserwacyjne.

Najprostszą i najpowszechniejszą wersją jest MANPADS i to właśnie ona jest przedmiotem nowego estońskiego pakietu pomocy.

Mistrale, Pioruny i Stingery

Obejmuje ona systemy Mistral i Piorun (dodatkowo wersja ta może być wyposażona w system identyfikacji swoj-obcy). Pociski ważą niecałe 19 kg (masa głowicy to 2,95 kg), korzystają z samonaprowadzania na podczerwień, osiągają prędkość 2,5 Mach (800 m/s), a ich maksymalny zasięg to 6 km (8 km w wersji Mistral 3).

Przypomnijmy, że to broń tego samego typu co amerykański Stinger, udowadniając bojową skuteczność tego typu rozwiązań na ukraińskim froncie.