Adam Nawałka wydaje jednoznaczną opinię na temat kontuzji Lewandowskiego: "Nie do uwierzenia"

Fatalnie zakończył się dla Roberta Lewandowskiego poniedziałkowy towarzyski z Turcją (2:1). Napastnik zszedł z boiska w 32. minucie po tym, jak poczuł ukłucie w mięśniu dwugłowym. Mimo że początkowo wydawało się, że to tylko drobny dyskomfort, uraz okazał się poważny.

I to na tyle, że Lewandowskiego zabraknie w pierwszym meczu Euro 2024 przeciwko Holandii. Tak przynajmniej wynikało z informacji przekazanych przez sztab reprezentacji Polski w oficjalnym komunikacie. Z niego dowiedzieliśmy się także, że nie wiadomo, czy Lewandowski zdąży się wyleczyć na drugie spotkanie fazy grupowej przeciwko Austrii.

Uraz Lewandowskiego wymusi na Michale Probierzu nie tylko zmiany personalne, ale także zapewne taktyczne. Siedem poprzednich meczów zaczynała z dwoma napastnikami w składzie, jednak teraz w obliczu kontuzji Lewandowskiego, Arkadiusza Milika oraz niepewnej dyspozycji Karola wydaje się to mało prawdopodobne.

Sporo wskazuje na to, że w meczu z Holandią Polacy zagrają tak, jak w debiucie Probierza na Wyspach Owczych. Wtedy jedynego napastnika – Milika – wspierało dwóch ofensywnych piłkarzy, czyli Piotr Zieliński oraz Sebastian Szymański.

„Zastąpienie Lewandowskiego jest niemożliwe”

O wpływie kontuzji Lewandowskiego na reprezentację Polski w rozmowie z portalem sportowefakty.wp.pl opowiedział były selekcjoner, Adam Nawałka. – Uraz Roberta w takim momencie to fatalna wiadomość dla kadry i dramat samego piłkarza. Musimy jednak z tym żyć. Kontuzje to niestety część futbolu. Teraz liczy się przede wszystkim zdrowie Roberta – powiedział Nawałka.

– Wszyscy wiemy, ile znaczy Lewandowski dla reprezentacji. I jak zależy mu na drużynie narodowej. To człowiek, który kadrze daje wszystko, co ma. Jego zastąpienie jeden do jednego jest niemożliwe, to bezdyskusyjne – dodał.

– Jednocześnie reprezentacja musi nadal funkcjonować. Bez Roberta model gry drużyny ulega zmianie, bo doskonale tworzy on przestrzeń dla innych piłkarzy. Zadaniem sztabu jest przygotować się na różne scenariusze. I wdrożyć w takich okolicznościach nowy wariant personalny czy taktyczny – podsumował był selekcjoner.

Mecz Holandia – Polska w niedzielę o 15:00 w Hamburgu. Relacja na żywo na Sport.pl.