Abp Jędraszewski podał się do dymisji. Według mediów, pozostanie na swoim stanowisku.

W sobotę 22 czerwca arcybiskup Marek złożył rezygnację z funkcji metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. Duchowny 24 lipca skończy 75 lat. O złożonej na ręce rezygnacji metropolita poinformował podczas spotkania dotyczącego zmian personalnych w .

„Ojciec Święty zdecyduje, jak długo tutaj jeszcze przyjdzie mi pracować” – stwierdził abp Jeżdżewski. W komunikacie opublikowanym na stronie kurii podkreślono, że ustąpienie z pełnionej funkcji jest zgodne z przepisami kościelnymi. Każdy biskup po wkroczeniu w wiek emerytalny ma obowiązek wysłania do papieża prośby o przyjęcie rezygnacji ze sprawowanego urzędu.

Abp Jeżdżewski zostanie na stanowisku? Zrezygnował z funkcji metropolity krakowskiego Tymczasem Interia poinformowała we wtorek, że abp Jeżdżewski nadal będzie stać na czele krakowskiej kurii, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. „Duchowny może stać na czele diecezji jeszcze przez kilka miesięcy” – czytamy.

„Kościelne przepisy są precyzyjne, co do daty, kiedy trzeba złożyć rezygnację. Jednak papież nie jest zobowiązany żadnym terminem, w którym ma wskazać następcę. Kilka lat temu papież wydał specjalny dokument na temat przechodzenia biskupów na emeryturę. Napisał tam, że jeśli biskup osiągnie wiek emerytalny, a nie ma wskazanego następcy, biskup mimo wieku emerytalnego ma nadal pełnić funkcję i czekać na decyzje” – mówi rozmówca portalu.

Rozmówca Interii przekazał, że są również przypadki, kiedy papież nie zaakceptuje żadnego kandydata. Wówczas cała procedura rozpoczyna się na nowo. Ojciec Święty może również wyznaczyć własnego kandydata.