Koalicja rządząca z Izabelą z wyłączeniem opozycji i Lewicy przyjęła nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Nowe przepisy przewidują płacenie przez big techy za treści generowane przez media, jednakże to strony mają określać wysokość tej opłaty, co budzi kontrowersje.
Protest mediów trwa
Protest mediów rozpoczął się w czwartek pod hasłem „Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!” i zyskał poparcie ponad 350 redakcji.
Według uczestników protestu, przyjęta nowelizacja ustawy niesprawiedliwie faworyzuje korporacje nad redakcjami.
Donald Tusk zaprasza na rozmowy
Donald Tusk zaprosił organizatorów protestu na rozmowy do Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie, w których weźmie udział także Marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Były premier jest zdania, że sprawa wartą dyskusji, w kontekście relacji między mediami, władzą a technologicznymi gigantami.
Szansa na zmiany w Senacie
Senat ma możliwość wprowadzenia poprawek do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, co może zahamować jej uchwalenie w obecnej formie.
Lewica zaprezentowała swoje propozycje zmian, które zostały odrzucone przez koalicję rządzącą, lecz Senat nadal ma możliwość wpływu na kształt nowelizacji.