Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów może wprowadzić pewne utrudnienia - do wakacji nie zostanie on jednak wprowadzony

Minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prasowej odniosła się do planów wprowadzenia zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Okazuje się, że nowelizacja przepisów może nie nastąpić tak szybko.

„Miałam nadzieję i bardzo mi zależało, żeby do wakacji można było ograniczyć i zakazać e-papierosów przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Niestety nawet taką ustawę musimy notyfikować w UE. Jeden jest już w konsultacjach, ale też dwa kolejne: jeden szerszy, drugi węższy” – powiedziała szefowa resortu zdrowia.

Leszczyna doprecyzowała, że decyzja co do wyboru ostatecznego projektu zapadnie w tym tygodniu; wybrany projekt trafi następnie do konsultacji. Jednak wszystko wskazuje na to, że nowe przepisy nie wejdą tak szybko, jak spodziewała się Leszczyna.

„Będę prosić pana premiera o skrócenie ścieżki, ale…” – powiedziała, wskazując, że termin wejścia w życie nowych zasad będzie zależał od czasu trwania notyfikacji na szczeblach unijnych. „Nie chcielibyśmy, żeby w niszę na rynku wchodzili inni producenci” – dodała.

Jak dodała, „sprzedaż jednorazowych e-papierosów w Polsce systematycznie wzrasta. Obecnie, zgodnie z danymi Centrum Monitorowania Rynku, rynek ten wart jest 2 mld zł.

Oprócz aspektu zdrowotnego jednorazowe papierosy stanowią zagrożenie dla środowiska. Urządzeń, do których produkcji wykorzystywany jest plastik, nie można wykorzystać ponownie. Co więcej, materiały wykorzystywane przy produkcji są nierozkładalne w środowisku.

Jak mówiła w marcu przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom Małgorzata Niemczyk (KO), „Podkreśliła ona, że jednorazowe e-papierosy, obok nikotyny, zawierają substancję słodzącą – bardzo często jest to sukraloza, której słodycz jest 300-800 razy większa w porównaniu do sacharozy. Jak mówiła, są też…”

„Według badań, z którymi mogłam się zapoznać sukraloza, podana w formie pary wodnej, jest substancją, która bardzo silnie uzależnia – zaznaczyła Niemczyk. Dodała, że z badań wynika też, że…