Stan zdrowia Ziobry w centrum uwagi - Wójcik ujawnia nowe informacje i planowane badania

Mihał Wójcik z Suwerennej Polski ujawnił na antenie TVN24 nowe informacje na temat stanu zdrowia byłego ministra sprawiedliwości. Były minister sprawiedliwości nie stawił się w poniedziałek przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa.

Wójcik podkreślił: „Według mojej wiedzy minister Ziobro jest bardzo ciężko chory”. Monika Olejnik zapytała, czy były minister sprawiedliwości stawi się na komisji. Wójcik odpowiedział: „To człowiek, który ma wyciętą krtani, wycięte węzły chłonne, ma wyciętą część żołądka, żołądek ma na płucu. Z nim się da rozmawiać tylko kilka minut. Pani wie, że ma nowotwór”.

Wójcik kontynuował: „Według mojej wiedzy minister Ziobro jest bardzo ciężko chory. Według mojej wiedzy będzie miał nowe kluczowe badanie w październiku, tak sądzę”. Poseł Suwerennej Polski zarzucił przewodniczącej komisji, Magdalenie Sroce, że „to, co pani robi jako przewodnicząca komisji, to jest po prostu podłe”.

Sroka odpowiedziała, że Ziobro „skutecznie usprawiedliwił swoją nieobecność zwolnieniem lekarskim”. Z kolei poinformowała, że wyznaczono kolejny termin przesłuchania. Posłanka Trzeciej Drogi powiedziała: „Jeżeli Zbigniew Ziobro będzie dalej się źle czuł i będzie chorował… Ja panu ministrowi życzę zdrowia. Kto jest chory, temu zdrowia życzę”.

  1. Komisja śledcza ds. Pegasusa. Zbigniew Ziobro nie stawił się na przesłuchaniu
  2. Komisja śledcza ds. Pegasusa otrzymała od Zbigniewa Ziobry zaświadczenie lekarskie od sądowego obowiązujące do 7 lipca, z możliwością przedłużenia.
  3. Były minister sprawiedliwości miał zeznawać o godzinie 10:00, ale jego nieobecność została usprawiedliwiona zwolnieniem lekarskim.
  4. Nowy termin przesłuchania został wyznaczony na środę 10 lipca.

Planowane działania komisji

Przewodnicząca komisji, Magdalena Sroka, poinformowała, że komisja zamierza pytać byłego ministra Zbigniewa Ziobrę o kwestie sfinansowania zakupu Pegasusa z Funduszu Sprawiedliwości oraz o używania oprogramowania do inwigilacji ówczesnej opozycji.

Dotychczas zgromadzone materiały wskazują na możliwe naruszenie prawa przy zakupie oprogramowania Pegasus dla służb specjalnych. większość członków komisji, z wyjątkiem posłów PiS, uważa, że sprawa wymaga wyjaśnienia. Komisja jest zdania, że Fundusz Sprawiedliwości nie mógł zostać wykorzystany do przeprowadzenia transakcji.

Zawiadomienie do prokuratury

Na posiedzeniu komisji podjęto decyzję o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia i byłego dyrektora w tym resorcie Mikołaja Pawlaka. Według wiceprzewodniczącego Pawła Śliza, istnieje podejrzenie przekroczenia uprawnień przez obu polityków i wprowadzenie w błąd innych organów państwa.