Putin dostał "niespodziewany" upominek od Kima. Rosyjskie media unikają publikacji.

Prezydent Rosji przybył do Pjongjangu we wtorek 18 czerwca i — w ramach zacieśniania współpracy między państwami — spotkał się z Kim Dzong Unem. To była jego pierwsza wizyta w Korei Północnej od 24 lat.

Władimir Putin odwiedził Koreę Północną. Wiwatujące tłumy przywitały go kwiatami i balonami [GALERIA]. W ramach ugoszczenia Władimira Putina gospodarz miał podarować mu portret stworzony specjalnie na tę okazję. Jak jednak podaje Nexta, rosyjskie media nie chcą pokazywać go w obawie przed niewłaściwymi skojarzeniami widzów.

Sam obraz nie jest duży, a otaczające go ryciny na czarnym tle sprawiają, że wygląda trochę jak portrety umieszczane na nagrobkach. Portret to nie był zresztą jedyny prezent. Prezydent Rosji otrzymał także swoje popiersie i dwa psy myśliwskie lokalnej rasy Pungsan.

Kim Dzong Un otrzymał natomiast w prezencie limuzynę marki Aurus, zestaw do herbaty i nóż. Rosja i Korea Północna zacieśniają strategiczne relacje.

Pogłębienie relacji między Rosją i Koreą Północną nastało w 2022 r. po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Ma to głównie związek z sankcjami, jakie Zachód i Unia Europejska nałożyły na Rosję.

Rosyjscy ministrowie wyproszeni z sali w Korei Północnej. Jest nagranie [WIDEO]. We wrześniu 2023 r., gdy Kim Dzong Un przybył z wizytą do Władywostoku, Kreml i Pjongjang zapowiedziały wtedy zacieśnienie współpracy militarnej. Od tamtego czasu Korea Północna wysłała do Rosji ponad 6,5 tys. kontenerów z amunicją. W zamian ma otrzymywać rosyjskie technologie niezbędne do rozwoju programu rakietowego i nuklearnego.

Podczas tej wizyty przywódcy podpisali nową umowę o partnerstwie strategicznym. Tym samym Rosja i Korea Północna zobowiązały się udzielać sobie „bez zwłoki wsparcia wojskowego” w przypadku, jeśli któreś z państw zostałoby zaatakowane. Podpisanie umowy skomentował już Jens Stoltenberg, obecny szef NATO.

— Kiedy reżimy autorytarne, takie jak Korea Północna, Chiny, Iran, Rosja są coraz bardziej zjednoczone, wtedy jeszcze ważniejsze jest, abyśmy byli zjednoczeni jako kraje wierzące w wolność i demokrację — powiedział Stoltenberg.