Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 lipca rozpoczął nabór wniosków w programie „Dobry start”. Świadczenie mogą otrzymać rodziny z dziećmi uczęszczającymi do placówek edukacyjnych.
ZUS jest pod wrażeniem liczby złożonych wniosków w ciągu zaledwie dwóch pierwszych dni. „Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w poprzednim roku wpłynęło do nas w całym programie ponad 3 mln wniosków” – komentuje Iwona Kowalska-Matis, dolnośląska rzeczniczka ZUS.
Zgłaszanie się po pieniądze na wyprawkę szkolną jest możliwe jedynie elektronicznie: Sposród 429 tys. wniosków złożonych w 2 dni, około 130 tys. zgłoszeń wpłynęło natomiast przez PUE ZUS, a 38 tys. zostało złożonych w aplikacji mZUS. ZUS będzie
Jeśli wniosek zostanie złożony do końca sierpnia, pieniądze najpóźniej trafią na konto do 30 września. Przyznaje pieniądze ze świadczenia „Dobry start”. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami, granica wieku ustalona jest na 24 lata.
Wiek dzieci oznacza to, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów, a także uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek graniczny, czyli 20. lub 24. rok życia. „Wsparcie finansowe nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów” – podkreśla Kowalska-Matis.
„Dobry start”, czyli słynne Od początku obowiązywania nie zmieniła się kwota świadczenia. „To są pieniądze, które rodzice mogą otrzymać raz w roku” – podkreśla rzeczniczka ZUS. Obecna edycja programu jest czwartą odsłoną „Dobry start”. W ubiegłym roku