Posiedzenie RBN rozpoczęte: Prezydent przedstawia inicjatywę.


Artykuł

Zebrało się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent Andrzej Duda po przybyciu na salę wskazał, że RBN zebrała się w związku z tragiczną śmiercią żołnierza, który bronił polskiej granicy. – Bardzo proszę, żebyśmy zebrawszy się w tym konstytucyjnym gronie, uczcili go minutą ciszy – powiedział.

Następnie przekazał, że władze wspierają polskich wojskowych, jednak w ciągu ostatnich lat znalazło się kilku polityków, którzy „kalali polski mundur”. Wezwał ich do przeprosin.

Kilka minut po godzinie 16 rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku. Obrady otworzył prezydent. Zaraz potem wyszedł z inicjatywą uczczenia jego pamięci minutą ciszy. – W związku z sytuacją tragiczną, która dotknęła nas wszystkich w ubiegłym tygodniu, myślę tutaj o śmierci naszego żołnierza, obrońcy granicy, pana Mateusza Sitka, bardzo proszę, żebyśmy zebrawszy się w tym konstytucyjnym gronie uczcili go minutą ciszy – powiedział Duda. – Cześć jego pamięci. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie – powiedział prezydent po minucie ciszy.

Posiedzenie RBN. Andrzej Duda o obronie polskiej granicy

Następnie prezydent podziękował wszystkim za przybycie. – Chciałem, żeby to spotkanie poprzez naszą obecność tu, wspólną było wyrazem wspólnego i jednolitego wsparcia wszystkich najważniejszych przedstawicieli polskiej sceny politycznej dla obrony granicy RP, ale także przede wszystkim dla jej obrońców – zaznaczył Andrzej Duda.

Podkreślił, że mundurowi bronią granicę przez „cztery pory roku”, niestrudzenie od lata 2021 roku, gdy rozpoczął się kryzys na granicy. Zaznaczył, że od tamtej pory straż i żołnierze mają pełne wsparcie polskich władz.

– Przez okres tych ponad dwóch lat bardzo różnie bywało i niestety byli politycy, którzy w brutalny sposób atakowali naszych funkcjonariuszy, można śmiało powiedzieć kalali polski mundur. Wyrażam satysfakcję, że dzisiaj liczba takich polskich polityków, którzy pozwolili sobie na takie zachowania zmalała prawie do zera i wsparcie dla żołnierzy jest absolutnie jednolite – przekazał.

Dodał, że wszyscy, którzy znieważali polskich funkcjonariuszy na granicy powinni przeprosić. Powiedział, że bardzo ważna jest także możliwość „adekwatnej” reakcji na wszelkie niebezpieczne sytuacje ze strony polskich wojskowych. Podziękował marszałkowi Hołowni za to, że w bieżącym tygodniu będą procedowane przepisy dotyczące wzmocnienia polskiej armii i jej działań na granicy.

Prezydent o śmierci żołnierza. „To podniesienie ręki przez obcych na Rzeczpospolitą”

Prezydent poinformował, że chce na poniedziałkowym posiedzeniu porozmawiać szczególnie o sprawach, które wstrząsnęły polską opinią publiczną tj. o ranieniach polskich żołnierzy na granicy i o tragicznej śmierci wojskowego.

– To nasz żołnierz, a nie ten kto napada na nasze granice, zasługuje na bezpieczeństwo. Uważam, że Rzeczpospolita powinna ustalić sprawców morderstwa na naszym żołnierzu. Powinniśmy dołożyć wszystkich sił, aby ci ludzie zostali złapani i w sposób należyty, przykładny ukarani – mówił.

– Nie możemy pozwolić, aby w taki sposób podnoszono rękę nie tylko na naszych żołnierzy i funkcjonariuszy, ale także na Rzeczpospolitą. To jest podniesienie ręki przez obcych na Rzeczpospolitą. Powinniśmy działać tutaj z całą stanowczością i przy użyciu wszelkich, dostępnych nam sił – stwierdził prezydent.

Dodał, że we wtorek weźmie udział w szczycie B9 na Łotwie w ramach przygotowań do nadchodzącego szczytu NATO. Powiedział, że to również będzie tematem posiedzenia RBN, szczególnie uwzględniając kwestię rosyjskiego zagrożenia.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Prezydent pogratulował europosłom Pod koniec prezydent podziękował rodakom, którzy wzięli udział w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. – Chciałem podziękować rodakom, którzy na te wybory poszli i oddali swój głos, tym samym pokazując, że sprawy Polski i UE, a szczególnie Polski w UE interesują ich, leżą im na sercu i biorą za nie odpowiedzialność – powiedział Duda.

Pogratulował także wszystkim wybranym europosłom. – Gratuluję tego, że otrzymali zaufanie wyborców. Liczę na to, że będą godnie reprezentowali interesy RP – oznajmił.

Następnie prezydent zamknął część jawna posiedzenia i rozpoczął obrady niejawne.