Polska traci na konkurencyjności - Indie, Czechy i Rumunia wyprzedzają naszą gospodarkę.

Producent dżinsów Levi Strauss wygasza produkcję w swoim zakładzie w Płocku i w związku z tym zwolni 650 osób. Globalny gigant IT Infosys likwiduje oddział w Poznaniu – pracę stracą 192 osoby. Bielska fabryka koncernu motoryzacyjnego Stellantis zostanie zamknięta; obejmą 468 pracowników. To tylko kilka przykładów głośnych decyzji zagranicznych firm produkujących w Polsce z ostatnich miesięcy.

Na tej stronie, spoglądają w kierunku lokalizacji pozaeuropejskich. Prym wiodą tutaj . Tam właśnie wykonywane będą procesy, które do tej pory realizowali dla Infosys pracownicy poznańskiego oddziału. Z kolei Stellantis już latem ubiegłego roku wskazywał na Indie jako na kraj, który dla francuskiego producenta samochodów będzie stawał się coraz ważniejszy.

Trendy rynkowe

Z danymi trudno dyskutować – jak podał w opracowaniu z 17 czerwca Eurostat, To kontynuacja trendu zwyżkowego i dwucyfrowej dynamiki zmian – w IV kwartale 2023 r. mieliśmy do czynienia ze wzrostem o 13,1 proc. rdr. Wynik Polski w I kw. br. okazał się (unijna średnia wyniosła +5,5 proc.) Dodajmy, że , a pozostałe komponenty wynagrodzenia wzrosły również o 14,0 proc. (w całej UE wzrost ten wyniósł odpowiednio 5,8 proc. i 4,8 proc.). – . Dla polskiego rynku pracy to dobry sygnał; to znak, że Polska rozwija się jako kraj i idzie w stronę konkurowania kompetencjami, a nie kosztami pracy – mówi w rozmowie z Interią Biznes Piotr Skierkowski, ekspert rynku pracy, dyrektor sprzedaży korporacyjnej w ManpowerGroup.

Analiza sytuacji

„Niedawno – i okazuje się, że obserwowany w ostatnich latach, a szczególnie mocno w ostatnich kwartałach, – mówi nam Leszek Kąsek, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego. – Nasze badanie objęło 26 rozmówców, wśród których były firmy polskie, firmy z kapitałem zagranicznym oraz trzech przedstawicieli zagranicznych izb handlowych działających w Polsce: francuskiej, niemieckiej i włoskiej.”

Kwestie związane z kosztami pracy

„Ma to związek głównie z podwyżką płacy minimalnej – jak wskazują nasze obliczenia, – biorąc pod uwagę podwyżki w złotych i aprecjację złotego – wskazuje ekonomista. – Rodzime firmy się na to skarżą, często planują inwestycje w automatyzację produkcji, a niektóre firmy zagraniczne mogą przenosić produkcję do innych krajów – dodaje ekspert ING BSK.”

Propozycje zmian

„Tegoroczna między planami Pana Premiera a planami resortu rodziny, pracy i polityki społecznej – zauważa Piotr Skierkowski z ManpowerGroup. – Finalnie wyniesie ona 7,58 proc. – pewnie podwyżka w okolicach 5 proc. byłaby lepiej odebrana przez inwestorów. Na ostateczny kształt tej propozycji oddziaływały jednak zapewne różne siły nacisku.”

Propozycje i wnioski

„Inwestorzy z pewnością mocno patrzą na koszty pracy – przyznaje Piotr Skierkowski. Dodajmy, że także w świetle nowego badania Grant Thornton . Odpowiedź taką podało 86 proc. ankietowanych przedsiębiorców.”

Rekomendacje ekspertów

„Po postawieniu diagnozy pora odpowiedzieć na troski inwestorów, aplikując dobrze dobrane remedium. Widać, że , jeśli chodzi o wybór Polski jako miejsca lokowania inwestycji. Polski model rozwoju musi oprzeć się teraz na innych czynnikach – przekonuje Leszek Kąsek z ING Banku Śląskiego, opierając swoją receptę na sygnałach płynących z samych firm.”

Podsumowanie

„Jeśli chodzi o , to są to obszary związane z bardziej zaawansowanymi gałęziami przemysłu – mówi. – W szczególności mam tutaj na myśli .”