Nowe odkrycia w Drodze Mlecznej zaskakują naukowców - Rewolucyjne odkrycia zmieniają wszystko

Należący do ESA Gaia prowadzi obserwacje nieba od 2014 r. – jak zaznacza, „misja ta już kilkukrotnie wywróciła do góry nogami nasze rozumienie Drogi Mlecznej”. Teraz do wniosków wyciągniętych przez badaczy dzięki analizie danych z Gai doszło kolejne zaskakujące odkrycie.

Teleskop Gaia spełnia swoje zadanie. ESA podała nowe informacje. Jednym z celów teleskopu Gaia jest odkrycie historii naszej galaktyki. Teleskop pomaga to osiągnąć poprzez badanie zmarszczek powstałych w wyniku. Teleskop kosmiczny Gaia nieustannie dostarcza istotnych informacji, a teraz pomógł ustalić, że.

Badacz Thomas Donlon wraz z zespołem opublikował wyniki analiz na temat tego zderzenia na łamach „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”.

Gaia po raz pierwszy odkryła wspomniane zmarszczki w 2018 roku, a. Podobnie jak inne, ono także spowodowało powstanie zmarszczek, a badacze na podstawie danych z Gai byli w stanie określić moment zdarzenia poprzez porównanie obserwacji z symulacjami kosmologicznymi.

„W miarę starzenia się, stajemy się coraz bardziej pomarszczeni, ale nasza praca pokazuje, że w przypadku Drogi Mlecznej jest odwrotnie.” – mówi Thomas Donlon z Rensselaer Polytechnic Institute i University of Alabama w Huntsville w USA, główny autor nowego badania danych z teleskopu Gaia. „Patrząc, jak te zmarszczki znikają w czasie, możemy prześledzić, kiedy Droga Mleczna doświadczyła ostatniego dużego zderzenia – i okazuje się, że stało się to miliardy lat poźniej, niż nam się wydawało.”

Ostatnie rozpoznane zderzenie Drogi Mlecznej nazwano „Virgo Radial Merger” Kiedy doszło więc do tej kolizji? Jak wyjaśnia współautorka wspomnianych badań Heidi Jo Newberg: „Aby zmarszczki były tak wyraźne, jak wynika to z danych z Gai, muszą wiązać się ze zdarzeniem, które miało miejsce niecałe trzy miliardy lat temu – a więc.”. „Dzięki tym danym odkryliśmy, że. Nazwaliśmy to wydarzenie „Virgo Radial Merger” – wyjaśnia Donlon i dodaje: „Historia Drogi Mlecznej jest obecnie nieustannie pisana na nowo, w dużej mierze dzięki świeżym danym z Gai. Nasz obraz przeszłości Drogi Mlecznej drastycznie się zmienił w ciągu dekady i myślę, że nasze rozumienie jej nadal będzie się szybko zmieniać.”