Orionidy, rój meteorów związany z kometą Halleya, pozwala na przez cały październik i kilka dni listopada. Jednak najpiękniej rój prezentuje się w drugiej połowie października – osiąga wtedy bowiem swoje maksimum. Oznacza to, że przy dobrych warunkach już tej nocy .
Orionidy. Najpiękniejszy deszcz meteorów w roku
Kiedy podróżująca w kosmosie kometa Halleya zbliża się do , traci około 250 mln ton swojej materii. Oddalając się od gwiazdy, pozostawia odłamki, które zasilają pas Orionidów. To prowadzi do tworzenia się deszczu meteorów. Maksimum zjawisko osiąga natomiast 21 października. W jego trakcie można zaobserwować od 20 do 30 meteorów na godzinę, a zdarzały się wyjątkowo obfite deszcze – np. w 2008 r., gdy obserwować można było nawet 40 meteorów na godzinę. Co warto podkreślić, Prędkość roju wynosi ok. 66 km/s, a odłamki nie tylko wyraźnie zarysowują się na ciemnym niebie, ale i niekiedy zostawiają po sobie utrzymujące się jasne, świetliste smugi.
Maksimum roju Orionidów. Gdzie wypatrywać spadających gwiazd?
Gdzie i o której godzinie oglądać rój meteorów Orionidy? Radiant znajduje się na pograniczu gwiazdozbiorów Oriona i Bliźniąt – nieco w górę i na lewo od Betelgezy. Warto użyć jednej z wielu dostępnych na systemy i i skorzystać z podpowiedzi. Zjawiska okresowe takie jak komety czy roje meteorów są tam często zaznaczone. Meteory będą widoczne od godziny ok. 1-2 w nocy do świtu. Warto mieć na uwadze, że ze względu na niedawną i niezwykle jasny , obserwacja meteorów może być w tym roku nieco utrudniona, zaznacza . By cieszyć się zjawiskiem, potrzebna jest więc dobra pogoda – oraz . Przyda się też lornetka lub inny sprzęt ułatwiający obserwację zjawiska.
Przelot Starlinków. O której będzie widać kosmiczny pociąg?
Oprócz nocy spadających gwiazd obserwatorów z Polski czeka też spektakl w postaci kosmicznego pociągu złożonego z satelitów Starlink. Pierwszy wieczorny przelot może stanowić rozgrzewkę przed nocnym oglądaniem meteorów, bo By je dostrzec, należy spoglądać w kierunku zachodnim – .
Niebo w październiku. Gdzie jest kometa C/2023 A3?
Przed deszczem meteorów, ale już podczas wieczornego przelotu Starlinków można wciąż starać się . Ten niezwykły obiekt nadal jest widoczny, ale niestety już bardzo słabo. Najlepiej zabrać więc ze sobą lornetkę albo aparat, czy też inny sprzęt, aby ułatwić sobie lokalizację komety. Tak jak w przypadku Orionidów, wsparciem w określeniu lokalizacji obiektu może okazać się jedna z aplikacji do obserwacji nocnego nieba. Należy patrzeć na zachód, w okolice konstelacji Węża i Wężownika, w kierunku jasnej gwiazdy – Arktura, a więc tak samo, jak w przypadku Starlinków. Zjawiska będą widoczne blisko siebie w podobnym czasie.