Jak wynika z oświadczenia Royal Veterinary College (RVC) w Wielkiej Brytanii, po raz pierwszy stwierdzono, że hipopotamy, które mogą ważyć ponad 2000 kilogramów (2,2 tony) i spędzać większość czasu w wodzie, gdy szybko się poruszają, unoszą wszystkie cztery kończyny nad ziemią.
Po przeanalizowaniu nagrań przedstawiających 169 cykli ruchu 32 hipopotamów, naukowcy odkryli, że najszybciej poruszające się zwierzęta spędzają w powietrzu około 15 procent czasu, w którym się poruszają.
Zagadkowy ruch hipopotamów
Jak powiedział CNN John Hutchinson, główny autor badania i profesor biomechaniki ewolucyjnej w RVC, bardzo niewiele wiadomo na temat sposobu poruszania się hipopotamów na lądzie. Zaznaczył, że są trudne do badania głównie przez to, że spędzają dużo czasu w wodzie. Są również „bardzo agresywne i niebezpieczne” i bardziej aktywne w nocy.
Jak dodał, na nagraniach badanych przez naukowców hipopotamy poruszały się szybko, gdy coś je motywowało, na przykład gdy goniły przeciwnika lub gdy same uciekały – przykładowo przed lwem lub jednorożcem. Zespół badawczy odkrył również, że hipopotamy poruszają się niemal wyłącznie kłusem – dwiema kończynami po przekątnej, poruszającymi się w tym samym kierunku w tym samym czasie, a następnie dwiema pozostałymi kończynami po przekątnej – niezależnie od prędkości, z jaką się poruszają.
Co ciekawe, inne ssaki, takie jak konie, przechodzą ze stępa w kłus, a następnie w galop, stopniując tym samym swoją prędkość.
Hipopotamy „po prostu kłusują”
John Hutchinson stwierdził, że hipopotamy są jednymi z niewielu czworonożnych zwierząt, które „po prostu kłusują” – powiedział Hutchinson. – To było całkiem niezłe odkrycie – dodał.
Według badacza, wyniki mogą pomóc w zrozumieniu, wykrywaniu i monitorowaniu problemów fizycznych u hipopotamów. Jak zaznaczył, jeden z przykładowych filmów pokazujących galopującego małego hipopotama karłowatego okazał się dla niego punktem wyjścia do przyszłych badań.
Dodał, że chce zbadać, czy małe hipopotamy potrafią galopować, ale tracą tę umiejętność, gdy już urosną.