Betelgeza to gwiazda, która jest ulubienicą astronomów i zarazem jedną z najjaśniejszych na nocnym niebie. Jednak od kilku lat obserwowane jest jej ściemnianie, co.
Starają się oni znaleźć odpowiedzi na pytania związane z tym procesem. Teorie dotyczące zjawiska . Tymczasem rozwiązanie zagadki może być bardzo proste i zaproponował je .
Zjawisko ściemniania Betelgezy związane z inną gwiazdą
Naukowcy od lat przyglądają się ściemnianiu Betelgezy i chcieli w ten sposób wychwycić cyklicznie powtarzające się wzorce. Właśnie w astronomowie doszukują się odpowiedzi. Zespół kierowany przez Jareda A. Goldberga sugeruje, że zjawisko ściemniania powiązane jest z . Wszak układy podwójne w Drodze Mlecznej są normą.
Naukowcy twierdzą, że może to być , który znajduje się na orbicie niespełna 2,5 razy większej od promienia Betelgezy. Uczeni twierdzą, że gwiazda towarzysząca może.
Stąd też okresowe ściemnienia Betelgezy, które obserwujemy na . Obiekt towarzyszący nazwano i jeśli rzeczywiście istnieje, to z pewnością będzie to miało wpływ na nasze zrozumienie tego typu gwiazd, którą jest czerwony nadolbrzym.
Betelgeza to czerwony nadolbrzym
Czerwone nadolbrzymy, do których zalicza się Betelgeza, to wielkie gwiazdy. W Drodze Mlecznej jest ich niewiele, choć niedawno naukowcy natrafili na . Cechują się krótką żywotnością, która może trwać zaledwie kilka milionów lat. Betelgeza to czerwony nadolbrzym, który znajduje się.
Obiekt emituje względem naszej gwiazdy. Wcześniej ściemnienia Betelgezy naukowcy łączyli z nieuchronną supernową, a więc wielką eksplozją, która spotka gwiazdę. Jednak nowe sugestie uczonych sugerują, że na to spektakularne zjawisko trzeba będzie poczekać dłużej.