Adam Szłapka bez immunitetu. "Zgodnie z zapowiedzią" - sukces w zbliżających się wyborach.

Słynny wypad z udziałem posła Adama Szłapki z Koalicji Obywatelskiej, w wyniku którego została potrącona rowerzystka, wreszcie nabiera tempa.

Bez immunitetu

Prokurator generalny złożył wniosek u marszałka Sejmu, Szymona Hołowni, o zgodę na pociągnięcie posła Adama Szłapki do odpowiedzialności karnej za spowodowanie wypadku. Minister do spraw europejskich, Donalda Tusk, zapowiedział, że sam zrzeknie się immunitetu.

„Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj zrzekłem się immunitetu. Zrobiłem to po otrzymaniu stosownego pisma od Marszałka Sejmu” – ogłosił Adam Szłapka w piątek po godzinie 14:00.

Przypadek w kwietniu 2023

Do incydentu doszło w kwietniu 2023 roku, kiedy Adam Szłapka miał potrącić rowerzystkę. Według ustaleń śledczych, uczestniczka zdarzenia doznała obrażeń ciała, które spowodowały naruszenie czynności jej ciała na okres powyżej siedmiu dni.

Rzeczywistość a prawo

Przypominamy, że w związku z tym wydarzeniem Adam Szłapka może być oskarżony zgodnie z art. 177 par. 1 kodeksu karnego, który stanowi: „kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 par. 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech”.

Marszałek Sejmu poinformował, że wniosek ministra sprawiedliwości procedowany był w trybie ekspresowym, na życzenie samego Szłapki. – Poseł chciał dać jasny sygnał, jakie jest jego stanowisko w tej sprawie. Ja to absolutnie rozumiem i szanuję – powiedział dziennikarzom Szymon Hołownia, cytowany przez Polską Agencję Prasową.