Xi Jinping opowiada o długiej i wyjątkowej relacji z Andrzejem Dudą, której korzenie sięgają wielu lat.

Dlaczego o tym piszemy? Prezydent RP Andrzej Duda przebywa z wizytą w Pekinie. W jej trakcie Chiny zdecydowały m.in. o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla obywateli Polski. W obecności polityków zawarto kilka porozumień gospodarczych, w tym ważne porozumienie w sprawie eksportu polskiego drobiu.

Relację ze spotkania opublikował publiczny nadawca, Centralna Telewizja Chińska (CCTV). Przekazał, co powiedział Xi Jinping podczas dostępnej dla mediów części rozmów.

Co powiedział Xi Jinping?

Xi Jinping zaznaczył, że Polska jest ważnym krajem w Europie i ważnym członkiem Unii Europejskiej, a Andrzej Duda to „stary i dobry przyjaciel Chińczyków, który od dawna angażuje się w promowanie rozwoju stosunków chińsko-polskich, co docenia” — czytamy na stronie CCTV. W dalszej części przywódca Państwa Środka mówił, że kluczem do utrzymania dobrych relacji na linii Pekin-Warszawa jest m.in. „wspólne sprzeciwianie się mentalności zimnej wojny i konfrontacji obozów”. Chiny liczą na współpracę w takich kwestiach jak handel, rolnictwo, nowe technologie, zielony przemysł i czysta energia.

Co powiedział Andrzej Duda?

CCTV zwraca uwagę na „szczery podziw” Andrzeja Dudy dla osiągnięć Chin pod przywództwem prezydenta Xi Jinpinga, „który wdrożył koncepcję rozwoju skoncentrowanego na ludziach” [określenie z nowomowy Komunistycznej Partii Chin]. Polski prezydent dodał, że osiągnięcia te „przyciągają uwagę całego świata”. Z uznaniem miał mówić o inicjatywie Pasa i Szlaku [Nowego Jedwabnego Szlaku], która w jego ocenie jest „ogromną szansą rozwojową dla Polski”. — Polska stanowczo wyznaje zasadę „jednych Chin” [nie uznaje państwowości Tajwanu] — czytamy w relacji chińskiego nadawcy.

Dowiedz się więcej: Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Chin. Znamy szczegóły. Fala komentarzy po spotkaniu Andrzeja Dudy z Xi Jinpingiem. „Co za radość”.