Wielość czynników wpływających na…

„`html
Sytuacja geopolityczna i niepewność gospodarcza
Optymizm związany z możliwością szybkiego zakończenia wojny w Ukrainie ustąpił miejsca niepewności co do przyszłości tego konfliktu. Dodatkowo, rynki finansowe z niepokojem oczekiwały na decyzje D. Trumpa dotyczące ceł, które miały zostać nałożone od 4 marca na Kanadę, Meksyk i Chiny. Jak się okazało w weekend, stawki na poziomie 25% czy 10% nie są jeszcze przesądzone.
Czynniki poprawiające nastroje na rynkach
Pomimo początkowych obaw, inne czynniki miały większy wpływ i ostatecznie poprawiły nastroje na rynkach finansowych. Do najważniejszych należały:
- Optymistyczne dane dotyczące przemysłu w lutym, zarówno w Niemczech, jak i w całej strefie euro.
- Wstępny szacunek lutowej inflacji w strefie euro, który może przyczynić się do kolejnej obniżki stóp EBC w najbliższy czwartek.
- Informacje o uzgodnieniu pomocy dla Ukrainy przez europejskich przywódców na szczycie w Londynie.
Zmienność na rynkach walut i obligacji
Te zjawiska wpłynęły między innymi na wzrost kursu EUR/USD, który osiągnął okolice 1,0495. Kurs złotego do euro, po początkowych notowaniach w okolicach 4,1900, poprawił się do około 4,1650. Na rynku obligacji doszło do wzrostu rentowności: w Niemczech o 5–9 punktów bazowych (pb) oraz w Polsce o 3–5 pb. W Stanach Zjednoczonych po publikacji słabych wskaźników ISM pod koniec sesji europejskiej, odnotowano spadek rentowności rzędu 1–2 pb.
„`