Wakacje w Chorwacji: lepiej podróżować autem czy samolotem?

Autem czy samolotem – z takim dylematem mierzą się turyści wybierający się z Polski na wakacje do Chorwacji. Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za dotarcie nad Adriatyk poszczególnymi środkami transportu oraz z jakimi korzyściami i trudnościami wiąże się wybór każdego z nich.

Koszty podroży samolotem

Jak z kolei przedstawiają się koszty podróży do Chorwacji samolotem? Powietrzna podróż będzie bardzo konkurencyjna wobec jazdy autem, jeśli nad Adriatyk wybierze się dwoje dorosłych. Jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie najtańszą kombinację lotów, para podróżująca z Wrocławia do Zadaru zapłaci o ok. 50 proc. mniej a do Dubrownika o 60 proc. mniej.

Szacunkowy koszt lotu i dojazdu autem do Zadaru i Dubrownika z największych polskich miast – (dwoje dorosłych)

  • Miasto wylotu Zadar samolotem [w zł] Zadar autem [w zł] Dubrownik samolotem [w zł] Dubrownik autem [w zł]
  • Warszawa 1091,02 1392 – 1546 1316 1513 – 1792
  • Kraków 825,16 996 776,24 1348
  • Gdańsk 945,04 1484 – 1543 – 1884 – 1944
  • Wrocław 610,66 1238 – 1299 639,04 1638 – 1700

Mniejsze różnice wystąpiły w przypadku lotów z Warszawy. Podróż samolotem ze stolicy do Zadaru może być o 21 proc. tańsza, z kolei lecąc, a nie jadąc do Dubrownika można zaoszczędzić 13 proc. Dla rodzin z dziećmi czy większej grupy znajomych podróżujących wspólnie jednym autem, samolot przegrywa z autem pod względem kosztów. Jedynie wyjątkowo tanie, a o takie w sezonie trudno, sprawiają, że cztery osoby podróżujące do Chorwacji samolotem zapłacą mniej więcej tyle, ile w przypadku podróży autem.

Bilet na samolot to nie wszystko

Niższe koszty podróży poszczególnymi środkami lokomocji trzeba jednak zestawić z innymi finansowymi, ale także pozafinansowymi korzyściami i ciemnymi stronami. Z kwestii finansowych warto wziąć pod uwagę koszty bagażu. W podanych przez nas stawkach znalazły się jedynie opłaty za bagaż podręczny. Dodatkowa torba, w przypadku tanich linii lotniczych to co najmniej 84 zł za lot. Jadąc autem, a chcąc zwiedzić więcej niż miejscowość, w której zorganizujemy sobie nocleg, nie musimy troszczyć się o wynajem auta lub opłaty za przejazdy pociągami czy autobusami, co może oznaczać wydanie dodatkowych kilkuset złotych.

Czas to pieniądz

Jadąc autem, z jednej strony będziemy na miejscu szybciej. Lot na analizowanych kierunkach trwa od 1,5 do 2 godzin. Podróż autem trwa z kolei od ok. 12-13 godzin na trasie Kraków – Zadar do nawet 19 godzin, jadąc z Gdańska do Dubrownika i biorąc pod uwagę jedynie samą jazdę, i zakładając, że po drodze nie wydarzy się nic niespodziewanego. Do czasu przelotu trzeba jednak doliczyć dojazd na lotnisko oraz czas potrzebny na odprawę przed lotem, ale także przejazd z lotniska do miejsca noclegu. Wybór samolotu pozwoli jednak być bardziej wypoczętym i nie stracić czasu na regenerację po podróży, zwłaszcza w przypadku kierowcy.

Z drugiej jednak strony, jadąc autem, sami wybieramy porę rozpoczęcia podróży, w przypadku samolotów jesteśmy skazani na rozkład lotów. A te odbywają się często w niespecjalnie korzystnych porach. Dla przykładu lot z Gdańska do Zadaru w obecnym rozkładzie lotów linii Ryanair zaplanowany jest na godz. 5:45. Oznacza to, że na lotnisku trzeba się pojawić znacznie przed godz. 5:00. Z kolei wybierając się samolotem z Warszawy do Zadaru, będziemy skazani na lot o godz. 20:45 i dotarcie na chorwackie lotnisko chwilę przed godz. 23:00. Powrót z kolei odbywa się o godz. 23:00, a więc nawet 12 godzin po zakończeniu doby hotelowej. Przykład Gdańska pokazuje także, że nie wszędzie można dolecieć samolotem. Z lotniska im. Lecha Wałęsy nie polecimy bowiem do Dubrownika. Brak auta na miejscu uniemożliwi nam także nocleg w mniejszych i przez to często tańszych miejscowościach.