Jak przekazał w rozmowie z PAP prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw (KZGPOiW) Witold Boguta, trwają za to zbiory borówki, gdyby to był normalny rok, to zbiory byłyby dopiero na początku, a obecnie podejrzewam, że są w połowie albo i dalej – ocenił.
Wytłumaczył, że wynika to z faktu, iż zima była łagodna, w związku z czym „wegetacja rozpoczęła się bardzo wcześnie, przez co mamy teraz (w dojrzewaniu owoców – red.)”. Dodał, że wpływ na przyspieszony rozkwit owoców miały również upały w czerwcu i lipcu.
Ekspert jako przykład wskazał również jabłka, które zaczęły dojrzewać ok. 25 czerwca, a „normalnie powinno to nastąpić dwa tygodnie później”. Zwrócił również uwagę, że. Witold Boguta podkreślił, że w związku z przymrozkami część plonów została uszkodzona, przez co „nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do normalnych lat”.
W zeszłym sezonie import mrożonych malin z Ukrainy wyniósł 27,5 tys. ton i osiągnał wartość 71,7 mln euro (dane MF). Spowodowało to, że. Podczas gdy w 2022 roku za kilogram malin do przetwórstwa producentom płacono średnio 14 zł/kg, w 2023 r. było to już tylko ok. 5zł.
Ekspert dopytywany o import mrożonych owoców miękkich z Ukrainy stwierdził, że w tym roku „nie ma problemu w tym temacie”. Zwrócił jednak uwagę na import mrożonych truskawek z Egiptu, które są sprowadzane do Polski za niewielkie pieniądze.
„Często bywa tak, że są one niestety mieszane z naszymi truskawkami i następnie sprzedawane na rynku unijnym jako polskie” – wskazał.
Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, .
Przywóz z tego kraju wzrósł z 1,9 tys. ton średnio w sezonach 2015/16-2017/18 do aż 27,5 tys. ton w sezonie 2022/23. Udział Egiptu w wolumenie importu mrożonych truskawek wzrósł z 15,6 do 73,3 proc., a w wartości przywozu z 11,8 do 64,4 proc. – przekazano w opracowaniu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wykonanym dla Krajowego Związku Grup producentów Owoców i Warzyw.
Prezes KZGPOiW przewiduje, że.
- W związku z tym plantatorzy borówki powinni w tym roku wyjść na plus – stwierdził.
- Dodał, że.
Ponadto, ekspert przekazał, że Polska eksportuje duże ilości borówek – głównie do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii oraz Izraela. Zaznaczył jednak, że nasadzenia borówek w innych krajach rosną, „w związku z czym, w przypadku gdy przy niskim wzroście konsumpcji będzie istotny wzrost produkcji, to.