W Rafako wyczekują przybycia syndyka i strategii naprawczej dla firmy

W Rafako wyczekują przybycia syndyka i strategii naprawczej dla firmy

„`html

To jest odpowiedź firmy na informacje o planie ratowania spółki przez obecny rząd, opublikowane w gazecie „Parkiet”. W dniu 9 grudnia, akcje Rafako wzrosły nawet o 50%.

Oficjalne stanowisko Rafako

Rafako odniosło się do artykułu z 6 grudnia 2024 roku, zatytułowanego „Rafako będzie uratowane. Znamy plan ratunkowy rządu”, oraz innych publikacji na temat „ratowania” spółki przy pomocy Agencji Rozwoju Przemysłu. Zarząd firmy poinformował, że nie posiada wiedzy o szczegółach takiego procesu.

Brak rozmów z administracją

Zarząd firmy podkreślił, że obecnie nie prowadzi żadnych rozmów z przedstawicielami administracji rządowej, Agencji Rozwoju Przemysłu, ani innymi podmiotami odnośnie funkcjonowania majątku Rafako po ewentualnym ogłoszeniu upadłości, czy jego sprzedaży lub dzierżawy.

Sytuacja na giełdzie

Doniesienia o możliwej pomocy dla Rafako wywołały silne zainteresowanie inwestorów. Kurs spółki w poniedziałek zyskał nawet 55% po wcześniejszym wzroście o 18% w piątek.

Decyzja o upadłości

Spółka informuje, że nie ma żadnych informacji na temat przewidywanego terminu ogłoszenia upadłości. W przypadku wydania postanowienia, Rafako opublikuje stosowne raporty bieżące, jak tylko otrzyma takie informacje z sądu upadłościowego w Gliwicach. Przypomina się, że zarządzanie majątkiem spółki po ogłoszeniu upadłości przejmie syndyk, wyznaczony w tym dniu przez sąd upadłościowy.

Plan ratowania firmy

Z nieoficjalnych informacji wynika, że planowane jest zaangażowanie Agencji Rozwoju Przemysłu oraz innego podmiotu, którego nazwy nie udało się jeszcze potwierdzić. Może to być jedna z firm Skarbu Państwa. Publiczne podmioty wykazują zainteresowanie procesem, lecz ostateczne decyzje należeć będą do syndyka. Możliwe są różne rozwiązania, w tym dzierżawa majątku.

Przykład ratowania Huty Częstochowa jest wzorem dla Rafako. Uprzednio zawarto porozumienie z syndykiem dotyczące dzierżawy Huty, co stanowiło początek porządkowania spraw i ochrony majątku przed dewastacją, a także wznowienia produkcji i uregulowania kwestii własności. Do realizacji umowy Węglokoks powołał spólkę Huta Częstochowa sp. z o.o., która przejęła obowiązki pracodawcy dla ponad 900 pracowników i odpowiedzialność za wznowienie działalności produkcyjnej. Podobny rozwój sytuacji może spotkać Rafako, które ma około 700 pracowników.

„`