UEFA podjęła kontrowersyjną decyzję w sprawie Rosji. Brak reakcji, co zaskakujące

Z końcem lutego 2022 roku UEFA wykluczyła rosyjską oraz kluby z tego kraju ze swoich rozgrywek. Po tym też federacja kierowana przez Ceferina zabrała m.in. finał Ligi Mistrzów w 2022 roku, który został przeniesiony do . UEFA jakiś czas temu poinformowała również o tym, że rosyjskie drużyny nie zostaną dopuszczone do gry w europejskich pucharach w sezonie 2024/2025. To oczywiście słuszne i bardzo dobre decyzje ze strony UEFA.

Jednak nigdy nie może być idealnie i europejska federacja powtórzyła działanie z poprzedniego roku. O co chodzi? Mianowicie o punkty dla Rosji w klubowym rankingu UEFA. UEFA dopisała Rosji punkty w klubowym rankingu UEFA Próżno było więc w nim szukać Rosji. To się jednak zmieniło w ostatnim czasie, gdyż UEFA postanowiła „zgodnie z postanowieniem Komitetu Wykonawczego z 28 lutego 2022 roku” przyznać Rosji za sezon 2023/2024 najniższą liczbę punktów zdobytych w przeciągu ostatnich pięciu sezonów. W przypadku kraju Władimira Putina ta liczba wynosi 4,333 pkt, czyli tyle samo, co przed rokiem. Tym samym nagle pojawili się na 22. miejscu i znajdują się tuż za Polską z dorobkiem 22,965 pkt.

Sytuacja w rankingu klubowym UEFA:

Nie ma, co ukrywać, że decyzja UEFA jest bardzo na rękę rosyjskim klubom. Europejska federacja widocznie nie wyklucza, że w najbliższych latach tamtejsze kluby zostaną dopuszczone do gry w pucharach i tym samym będą miały łatwiejszy start niż gdyby miały od zera budować swoją pozycję.