Tragiczne wypadki w Tatrach: Śmierć trzech turystów po ukąszeniu przez żmiję niebezpieczne opóźnienie wezwania pomocy.

Sezon urlopowy i ciepła pogoda sprzyjają wyprawom w góry, co przekłada się na liczbę turystów na szlakach. Szczególnie oblegane są rejony Giewontu i Rysoł. Pojawiają się nawet kolejki do wejścia na szczyty. Z drugiej strony, jak informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR), przekłada się to także na liczbę wypadków. W tym również śmiertelnych.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Zginął słowacki turysta. W środę 10 lipca ratownicy z TOPR otrzymali zgłoszenie o wypadku na grani pomiędzy Wrotami Chałubińskiego a Szpiglasowym Wierchem. 60-letni turysta ze Słowacji spadł w przepaść i doznał śmiertelnych obrażeń. „To był obywatel Słowacji. Mieliśmy zgłoszenie od świadka zdarzenia, który widział z daleka całą sytuację. Na miejscu zastaliśmy człowieka po upadku z dużej wysokości. Zgłosiliśmy na policję, która przejęła dalsze czynności” – przekazał Jacek Broński, ratownik dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. „Osoby, które były z tym turystą na grani, poinformowały Horską Zachranną Slużbę, a ponieważ do wypadku doszło po polskiej stronie, to my przejęliśmy działania” – dodał Broński. Ciało zostało odnalezione w Dolince za Mnichem. Ratownicy przetransportowali je do Zakopanego.

Do śmiertelnego wypadku doszło także w czwartek 11 lipca po słowackiej stronie gór. W Tatrach Bielskich zeszła błotna lawina, która niosła ze sobą kamienie. Uderzyła w schronisko w Dolinie Małkowej. Uwięzionych zostało kilku turystów. Zginęły dwie osoby, w tym Polka.

Tatry. TOPR odnotował 14 interwencji. Dziecko zostało ukąszone przez żmiję. TOPR przekazał również, że podjął interwencję w Dolinie Jaworzynki. Ratownicy przetransportowali śmigłowcem do Zakopanego dziecko, które zostało ukąszone przez żmiję. Z kolei na szlaku prowadzącym z Giewontu do Doliny Strażyńskiej interweniowano w sprawie turystki, która .

„Dzień wczorajszy wedle miał być dniem słonecznym, co zachęciło bardzo wielu turystów do wyruszenia w Tatry. Sytuacja ta przełożyła się na liczbę wypadków. Ratownicy TOPR wczoraj udzielili pomocy 14 osobom” – podało TOPR. Ratownicy przypominają, aby sprawdzać prognozę pogody przed wyjściem na szlaki.

„Przed wyruszeniem w Tatry należy sprawdzić aktualną prognozę pogody, a wycieczki należy rozpocząć odpowiednio wcześnie rano. Informacje na temat warunków oraz prognozy pogody dostępne są na stronach Tatrzańskiego Narodowego” – przekazano.