Rzadko używane samochody urzędnicze zostaną zastąpione przez rowery. Obywatele być może wkrótce będą obsługiwani przez urzędników na dwóch kółkach.

Biorąc pod uwagę fakt, że przyjeżdżanie do pracy na rowerze jest już normą dla gorzowskich urzędników, teraz będą oni mogli korzystać z nich również w celach służbowych. Stało się to możliwe dzięki nowej inwestycji miasta, gdzie Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego zakupił osiem elektrycznych jednośladów, dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do dyspozycji urzędników trafiło cztery rowery z ramą typu „damka” oraz cztery standardowe. Urzędnicy ze stolicy regionu jeżdżą teraz służbowo na elektrycznych rowerach. „Będą one służyły urzędnikom do pracy w terenie” – powiedziała Natalia Marcinkiewicz z UM Gorzowa Wlkp. w rozmowie z programem „Czysta Polska” Polsat News.

Miasto uzyskało 90 proc. dofinansowania przez WFOSiGW w Zielonej Górze na zakup ośmiu jednośladów. Koszt jednego pojazdu wyniósł 6700 zł.

Gorzów Wielkopolski stawia na rowery, ponieważ, jak tłumaczą urzędnicy, miasto położone jest na siedmiu wzgórzach, co sprawia, że dojechanie w niektóre miejsca może być wyzwaniem. Napeł elektryczny w jednośladach pomaga zniwelować ten problem.

Elektryczne rowery urzędników mają także inną funkcję – promowanie ekologicznego sposobu poruszania się po mieście wśród mieszkańców. „Rowery do tego są jak najlepsze” – stwierdził Wiesław Ciepiela, rzecznik miasta. Jednoślady wyposażono w kaski, zabezpieczenia antykradzieżowe, apteczkę oraz specjalne naklejki promujące miasto.

Mieszkańcy Gorzowa popierają pomysł i urzędników na rowerach. Jeden z mieszkańców powiedział: „To nie tylko dla środowiska, ale także dla zdrowia”. Inny dodał: „Jeśli można załatwić sprawy urzędowe poza urzędem, to dlaczego nie rowerem”.

Pierwsze próbne jazdy odbyły się w maju tego roku. Urzędnicy przeszli szkolenia z obsługi rowerów elektrycznych i teraz regularnie korzystają z nich w swojej pracy.