Rynek kryptowalut zanurkował w niepewność po rozczarowujących działaniach Trumpa.

Rynek kryptowalut zanurkował w niepewność po rozczarowujących działaniach Trumpa.

„`html

Spadki na rynku kryptowalut na początku tygodnia

W poniedziałek rano notowania bitcoina spadły do 80,1 tys. USD. Po południu wzrosły do 82,6 tys. USD, ale nadal były niższe niż w piątek, kiedy przekraczały 90 tys. USD. Równocześnie, wiele innych kryptowalut również odnotowało spadki. Ether stracił ponad 1% w porównaniu z notowaniami z niedzieli, xrp spadł o blisko 3%, a solana i dogecoin zanotowały spadki ponad 5%.

Przyczyny spadków

Główne powody spadków to ogólny wzrost awersji do ryzyka oraz rozczarowanie postawą prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie rezerwy kryptowalutowej. Piątkowy szczyt w Białym Domu z udziałem przedstawicieli branży kryptowalutowej nie poprawił nastrojów na rynku.

Kryptowalutowa rezerwa USA i jej wpływ

Jeszcze przed zaprzysiężeniem Trumpa na drugą kadencję, nadzieje na stworzenie narodowej rezerwy kryptowalut spowodowały silny wzrost kursów wirtualnych walut. Podczas tego okresu bitcoin zyskał ponad 50%, osiągając rekord ponad 109 tys. USD w dniu inauguracji. Po tym wydarzeniu nastąpiła jednak przecena na rynku, a notowania bitcoina powróciły do poziomów z listopada.

Zachowawcze decyzje administracji

Nowa administracja Trumpa częściowo spełniła oczekiwania branży kryptowalutowej poprzez łagodniejszy reżim regulacyjny, jednak utworzenie narodowej rezerwy okazało się być rozczarowaniem. Zapowiedziano dwie rezerwy: bitcoinową oraz obejmującą inne tokeny. Rezerwa bitcoinowa może być powiększana jedynie w sposób „neutralny budżetowo”, zaś pozostałe tokeny będą powiększane wyłącznie w wyniku konfiskaty.

Reakcje rynku

David Sacks, prezydencki pełnomocnik ds. kryptowalut, podkreślił, że celem rezerwy bitcoinowej jest rozsądne zarządzanie wartością, podczas gdy pozostałe kryptowaluty będą zarządzane odpowiedzialnie. Jednak ostrożne podejście USA wpłynęło na brak wzrostu popytu na kryptowaluty, który przewidywali wcześniej inwestorzy.

Jeff Mei z giełdy BTSE przyznał, że piątkowy szczyt został odebrany jako rozczarowujący, ponieważ rezerwa będzie głównie opierać się na istniejących zasobach kryptowalut. Z kolei Ari Paul z BlockTower Capital wskazał na racjonalne nastawienie inwestorów do łagodniejszej polityki z SEC, choć inne czynniki pozostają skomplikowane lub negatywne.

Kryzys na rynku kryptowalut oraz strategia zakupowa

Wartość Indeksu Chciwości i Strachu Kryptowalut zmniejszyła się do 17 pkt, wskazując na „ekstremalny strach”. W czasie inauguracji Trumpa wynosiła ona 58 pkt., a w grudniu aż 87 pkt. Od początku lutego inwestorzy wycofali 4,4 mld USD z amerykańskich ETF-ów inwestujących w bitcoina.

Niektóre firmy, takie jak Strategy prowadzone przez Michaela Saylora, wykorzystują przecenę do zakupu bitcoinów, planując emisję akcji wartości 21 mld USD na powiększenie swojej rezerwy. Strategy posiada 499 096 bitcoinów warte około 42 mld USD, a ich działania często generują wzrosty kursów. Akcje Strategy wzrosły o ponad 2200% od rozpoczęcia inwestycji w bitcoin w 2020 roku, podczas gdy notowania bitcoinów wzrosły o ponad 600% w tym samym czasie.

Michael Saylor, obecny na piątkowym szczycie, uważa bitcoin za najlepsze aktywo rezerwowe.

Podsumowanie sytuacji na rynku i prognozy

Notowania bitcoina spadły o 25% od styczniowego rekordu, m.in. z powodu zapowiedzi Trumpa dotyczących podwyżek ceł, co wpłynęło na nastroje inwestorów i ich awersję do ryzyka.

Wpływ handlowych napięć na walutę kanadyjską

Dolar kanadyjski okazał się stabilny pomimo trwającej wojny handlowej z USA i Chinami. Względem dolara amerykańskiego osłabił się jedynie minimalnie. Resilientna postawa kanadyjskiej waluty jest zaskakująca, zważywszy na polityczny tumult związany z konfliktem handlowym oraz zmianę przywództwa w Partii Liberalnej.

„`