Utrata jedynej kopalni węgla koksującego spowoduje ponad dwukrotny spadek produkcji stali w kraju — powiedział agencji Reutera Ołeksandr Kalenkow, szef Związku Metalurgów Ukrainy.
Do końca roku możemy wyprodukować do 7,5 mln ton metrycznych stali, a na przyszły rok przewidujemy wzrost do ponad 10 mln. Ale jeśli stracimy Pokrowsk, wartość ta spadnie do 2-3 mln ton — ostrzega Kalenkow.
Kreml uzupełnia armię
„mięsem armatnim, którego wojsko nawet nie zamierza oszczędzać”. „Rosja Putina jest skazana na wyginięcie” Kopalnia należąca do przedsiębiorstwa Metinvest Rinata Achmetowa znajduje się ok. 10 km na zachód od miasta i zatrudnia ok. 6 tys. osób.
W 2023 r. Ukraina wyprodukowała ok. 3,5 mln ton koksu z wydobywanego tam surowca — mówi Anatolij Starowoit, szef stowarzyszenia Ukrkoks.
„Nie wiemy, skąd wziąć węgiel”
jeśli Pokrowsk zostanie zdobyty. Trudno importować węgiel, niełatwo dostarczyć go drogą morską — dodaje. Zajęcie Pokrowska pogrąży gospodarkę Ukrainy Ukraina ma kilka głębokowodnych portów na Morzu Czarnym, ale są one przystosowane przede wszystkim do eksportu.
Firmom stalowym trudno byłoby importować znaczne ilości węgla ze względu na ryzyko militarne, nie wspominając o tym, że podniosłoby to koszty produkcji, zauważa Kalenkow.
„Ukraina może przegrać”
Niemiecki politolog wskazuje jedyną szansę na uniknięcie porażki Kijowa [KOMENTARZ] Prezes Metinvestu Jurij Ryżenkow uważa, że jeśli Rosjanie zajmą Pokrowsk, firma będzie w stanie kupić tylko część węgla w kraju — większość trzeba będzie sprowadzić z zagranicy.
W efekcie ukraińska stal będzie zbyt droga dla niektórych rynków międzynarodowych, co jeszcze bardziej osłabi gospodarkę Ukrainy, która już poniosła poważne szkody po utracie Mariupola.
Alternatywa dla Kijowa
Przed wojną Ukraina produkowała ponad 21 mln ton stali rocznie. Jej produkcja jest drugim — tuż po rolnictwie — najbardziej dochodowym sektorem ukraińskiej gospodarki. W pierwszych ośmiu miesiącach 2024 r. eksport metali wyniósł prawie 2 mld dol. (niemal 8 mld zł).
Bezpieczeństwo dostaw
Osoba z firmy zajmującej się produkcją stali powiedziała agencji Reutera, że jeśli kopalnie w Pokrowsku zostaną zajęte przez Rosjan, producenci będą szukać źródeł węgla koksującego w innych regionach Ukrainy.
Nawet jeśli im się uda, Kijów wciąż będzie musiał ratować się importem, najprawdopodobniej ze Stanów Zjednoczonych i krajów afrykańskich. Ryżenkow wskazuje także na Polskę.
Producenci zaczęli już gromadzić zapasy węgla koksującego na wypadek zakłóceń w dostawach. Od stycznia do sierpnia Ukraina wyprodukowała ponad 4,3 mln ton stali walcowanej.
Rosyjska ofensywa
Tymczasem rosyjskie wojska systematycznie posuwają się na południowy wschód od Pokrowska — dotarły już do miejscowości Krasnyj Jar. W środę rano ukraiński sztab generalny poinformował, że w ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrował 171 starć z rosyjskimi jednostkami.
40 z nich miało miejsce niedaleko miejscowości Kurachowe, a 26 w okolicy Pokrowska. Sytuacja wojsk ukraińskich w tym regionie jest niezwykle trudna.
Sytuacja na froncie
DeepState, który monitoruje sytuację na froncie, poinformował o utracie przez Ukrainę wioski Ostrowskoje na wschód od miejscowości Kurachowe i postępie wojsk rosyjskich na północy w pobliżu miejscowości Cukuryne.
Zajęcie tego miasta pozwoli rosyjskiej armii wzmocnić flanki przed atakiem na Pokrowsk. Analityk wojskowy „Bilda” Julian Ropcke przewiduje , że ukraińscy żołnierze wkrótce będą zmuszeni opuścić Sełydowe, aby uniknąć okrążenia.