Polskie uczelnie podążają za trendami: nowe, ciekawe kierunki studiów - biznes konopny, praca jako influencer czy terapia leśna

Tegoroczni maturzyści zmierzyli się nie tylko z egzaminem, ale również z wyborem kierunku studiów. A ten nie należy do łatwych, szczególnie że co roku pojawiają się nowe opcje. Wśród nich znajdziemy zielarstwo, terapie lasem oraz projektowanie gier historycznych. Przeglądamy najnowsze oferty studiów w Polsce.

Zdjęcie Zielarstwo i biznes konopny Kosmetyczny zwrot w stronę jak najbardziej naturalnych kosmetyków widoczny jest również na uczelniach wyższych. W portfolio m.in. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich znajdziemy kierunki powiązane z zielarstwem i fitoterapią . Mediana średnich miesięcznych zarobków ze wszystkich źródeł w pierwszym roku po dyplomie absolwentów kierunku zielarstwa w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie wynosi 3022,39 zł brutto, wynika z danych zawartych w bazie ELA (Ekonomiczne Losy Absolwentów). Wariację kierunku oferuje Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

Studia podyplomowe Biznes konopny skierowany jest dla osób, które prowadzą lub planują prowadzić biznes w branży konopnej jako kadra zarządzająca, managerowie średniego szczebla, doradcy klienta, handlowcy i inni specjaliści.

Terapia lasem w Warszawie

Przeglądając najnowsze kierunki studiów, można odnieść wrażenie, że powracamy do korzeni – i to dosłownie. W ofercie studiów podyplomowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie znajduje się np. terapia lasem . Uczestnicy zajęć poznają podstawy wykorzystania czynników naturalnych w promocji zdrowia. W opisie kierunku przeczytamy, że studia dostarczą informacji opartych na wynikach badań naukowych na temat pozytywnego wpływu przyrody, elementów oraz cech przestrzeni leśnej na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka.

Studia podyplomowe według organizatorów są przeznaczone dla leśników, psychologów, psychoterapeutów, lekarzy i pielęgniarek oraz wszystkich osób, które na kanwie zdobytej wiedzy chcą rozwijać lub poszerzać działalność gospodarczą w sektorze turystyki, w szczególności turystyki uzdrowiskowej, ekoturystyki oraz agroturystyki, a także dla osób, które hobbistycznie zainteresowane są rozwojem swojej wiedzy, kompetencji i umiejętności w zakresie walorów zdrowotnych lasu.

Zawód influencer nie wychodzi z mody

Wśród uczelnianych nowości znajdziemy również kierunki oferujące wykształcenie w dziedzinie marketingu w mediach cyfrowych . Na niektórych uniwersytetach kierunek występuje samodzielnie, a w innych przewidziany jest jako specjalność w ramach dziennikarstwa i komunikacji społecznej lub dziennikarstwa i medioznawstwa. Drugie rozwiązanie wybrał m.in. Uniwersytet SWPS.

Z kolei WSB Merito posiada w swojej ofercie studia podyplomowe social media i influencer marketing.

Projektowanie gier historycznych w Gdańsku

Prężnie rozwijający się rynek gier wypełnia kolejne obszary. Uniwersytet Gdański wystartował z kierunkiem projektowanie gier historycznych . W ramach zajęć przyszli absolwenci przygotują się do tworzenia i wdrażania gier w instytucjach kultury, edukacji i dziedzictwa. W opisie przeczytamy, że większość zajęć odbywa się w formie praktycznej (projekty i ćwiczenia).

Uczelnie stawiają na energetykę jądrową

Nowością jest również energetyka jądrowa, która coraz częściej znajduje się w ofertach polskich uczelni. W najbliższym roku akademickim pojawi się po raz pierwszy na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwenci tego kierunku będą mogli podjąć pracę w sektorze energetyki jądrowej, w obszarze bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej, prowadzić badania naukowe w ośrodkach akademickich, instytutach naukowych i ośrodkach przemysłowych oraz współkształtować politykę energetyczną kraju, czytamy w opisie.

Energetykę jądrową znajdziemy również w portfolio Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na drugim stopniu. Opcja kształcenia w tym zakresie dostępna jest również jako studia podyplomowe m.in. w Szkole Głównej Handlowej.