NASA w akcji: Kosmiczny Teleskop Hubble'a potrzebuje pomocy z powodu usterki

Kosmiczny Teleskop Hubble’a to obserwatorium, które wystrzelono ponad trzy dekady temu. Nadal działa, chociaż wykazuje oznaki starości. Objawia się to kolejnymi usterkami, których w ciągu ostatnich lat było kilka. Na szczęście ma pomysł na to, jak wydłużyć jego żywotność.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a z nową usterką

W maju Kosmiczny Teleskop Hubble’a został dotknięty kolejną awarią. Tym razem, co pozwala nakierowywać obserwatorium na konkretne cele. Teleskop został. Niestety NASA stwierdziła, że. To oznacza, że Kosmiczny Teleskop Hubble’a dysponuje już tylko dwoma sprawnymi elementami tego typu z wszystkich sześciu, które są na jego pokładzie.

NASA ma pomysł związany z ratowaniem teleskopu

Usterka jest poważna, ale nie sprawi, że Kosmiczny Teleskop Hubble’a trzeba będzie dezaktywować. Pomysł NASA polega na tym, aby. Natomiast drugi z pozostałych sprawnych trafi do rezerwy i zostanie ewentualnie wykorzystany z czasem. Hubble obserwuje wszechświat od trzydziestu lat i będzie to robił przez wiele lat.

NASA planuje przełączyć Kosmiczny Teleskop Hubble’a w tryb jednego zyroskopu w połowie czerwca. Pozwoli to teoretycznie na., gdyż do tego czasu oszacowano (na 70 proc.) sprawnność dla jednego zyroskopu. Ma to jednak pewne wady. Przechodzenie do kolejnych celów naukowych ulegnie wydłużeniu. Dlatego wyliczono, że.

Żyroskopy to elementy, które w przypadku Kosmicznego Teleskopu Hubble’a bywały wadliwe już wcześniej. Wymieniano je już w trakcie misji serwisowych z udziałem astronautów, które były realizowane pomiędzy grudniem 1993 r. a majem 2009 r. z użyciem.

Jakiś czas temu padł nawet pomysł, aby dla Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przeprowadzić jeszcze jedną misję serwisową. W tym celu myślano o firmie. Na propozycji jednak się skończyło i nic z tego nie wyszło.