Kolejna seria podpaleń budynków rządowych i banków nawiedza Rosję

„`html

W przeważającej liczbie przypadków osobami popełniającymi przestępstwa były osoby starsze, choć zdarzały się również przypadki z udziałem uczniów oraz studentów, którzy poszukiwali sposobności do łatwego zarobku.

Schemat działania sprawców

Podejrzani kierowali się instrukcjami od nieznanych zleceniodawców, które otrzymywali przez telefon lub komunikatory. Zazwyczaj sprawcy nakłaniali obywateli do popełniania przestępstw, obiecując im nagrody materialne. Nie brakowało również sytuacji, w których oszuści wyłudzali pieniądze od obywateli, a później oferowali zwrot skradzionych dóbr w zamian za wykonanie określonych zadań — przyznał minister spraw wewnętrznych.

W niektórych sytuacjach stosowano zastraszanie: osoby dzwoniące przedstawiały się jako pracownicy organów ścigania i twierdziły, że przeciwko rozmówcy wszczęto postępowanie karne za wspieranie finansowe ukraińskich sił zbrojnych, grożąc odpowiedzialnością karną. Aby tego uniknąć, oferowano wykonanie pewnych zadań.

Źródło ataków

MSW uważa, że za organizację tego typu przestępstw odpowiadają ukraińskie służby specjalne. Ministerstwo zaapelowało do obywateli Rosji o podniesienie poziomu swojej czujności oraz o unikanie kontaktów z nieznanymi rozmówcami przez telefon czy inne środki komunikacji.

Rosnąca liczba ataków

W minionym czasie doszło do podobnej serii ataków na szeroką skalę pomiędzy 29 lipca a 3 sierpnia 2023 roku, kiedy to odnotowano 37 podpaleń zaaranżowanych przez oszustów telefonicznych. Ogółem niezależny serwis Mediazona zarejestrował 172 takie ataki od momentu rozpoczęcia pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku.

„`