Federalny sędzia blokuje decyzję dotyczącą „Guantanamo dla imigrantów”?

„`html
Federalny sąd przychylił się w niedzielę do petycji organizacji zajmujących się ochroną praw imigrantów, w której zażądano zawieszenia decyzji dotyczącej deportacji trzech zatrzymanych Wenezuelczyków do więzienia Guantanamo na Kubie. Wyrok sędziego Kennetha J. Gonzalesa ma charakter tymczasowy.
Według informacji podanych przez agencję AP, obrońcy zaznaczali, że zatrzymani wpisują się w profil osób, które administracja uznaje za priorytetowe do umieszczenia w Guantanamo, czyli Wenezuelczyków przetrzymywanych w rejonie El Paso pod (niesłusznym) zarzutem powiązań z gangiem Tren de Aragua.
Gang Tren de Aragua
Tren de Aragua to organizacja, która wywodzi się z więzienia w centralnym stanie Aragua w Wenezueli. Gang znacząco rozwinął się w ostatnich latach, zwłaszcza gdy liczba Wenezuelczyków uciekających spod władzy prezydenta Nicolasa Maduro wzrosła. Wielu imigrantów emigrowało do innych krajów Ameryki Łacińskiej lub do USA.
Apel obrońców
Prawnicy trzech zatrzymanych mężczyzn zwrócili się do federalnego Sądu Rejonowego w Nowym Meksyku, by nakazał czasowe wstrzymanie ich transferu. Cytowana przez AP adwokatka Jessica Vosburg zaznaczyła, że kwestia zostanie ponownie zbadana i rozpatrzona w nadchodzących tygodniach.
Karoline Leavitt, sekretarz prasowa Białego Domu, poinformowała w środę, że od czasu inauguracyjnego dnia prezydenta Trumpa, 20 stycznia, aresztowano ponad 8 tysięcy osób. Prezydent zadeklarował wydalenie milionów z osób szacunkowo przebywających nielegalnie w USA, które liczy się na około 12 milionów.
Przewóz imigrantów do Guantanamo
Sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego Kristi Noem potwierdziła, że samoloty przewożące imigrantów już wylądowały w Guantanamo. W piątek organizacje walczące o prawa imigrantów zażądały od władz dostępu do osób przetrzymywanych w Guantanamo, wystosowując list. Wśród tych organizacji są: Center for Constitutional Rights oraz Las Americas Immigrant Advocacy Center.
Stanowisko organizacji praw imigrantów
Organizacje te twierdzą, że amerykańska baza wojskowa Guantanamo nie powinna być używana jako „legalna czarna dziura”.
„`