„`html
Spotkanie Donalda Tuska przed wizytą w Szwecji
Przed odlotem do Szwecji Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami mediów. Jak podkreślił, wspólne tematy łączące państwa skandynawskie i bałtyckie to m.in. relacje transatlantyckie, bezpieczeństwo oraz polityka regionalna, w tym sytuacja na Ukrainie i kwestia NATO.
Podobna polityka państw frontowych
Donald Tusk zaznaczył, że państwa frontowe dysponują politykami, które są zbieżne i które powinny stać się politykami całej Unii Europejskiej oraz NATO w tym regionie świata. Premier poinformował o planach omówienia na szczycie potrzeby nowego spojrzenia na źródła siły Europy.
Obudzanie ambicji europejskich
Najważniejszym obecnie zadaniem dla Europy, zarówno pod kątem politycznym jak i psychologicznym, jest ożywienie ambicji europejskich. Tusk podkreślił, że Polska może odegrać, i faktycznie odegra, kluczową rolę w tym procesie. Dodał, że Europa nie powinna mieć kompleksów wobec kogokolwiek.
Donald Tusk o przyszłości relacji z USA
Premier zaznaczył, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak amerykańska polityka będzie się rozwijać w nadchodzących miesiącach. Właśnie dlatego, mimo że relacje ze Stanami Zjednoczonymi są istotne, Europa musi stać się bardziej samodzielna. Tusk zaakcentował konieczność zakończenia epoki strachu wobec Rosji.
Zjednoczona Europa kontra Rosja
Według premiera, zjednoczona Europa to wyzwanie dla Rosji, która wówczas jest jedynie karłem technologicznym, finansowym i gospodarczym w porównaniu do zjednoczonego kontynentu. Podzielona Europa natomiast jest narażona na zagrożenia ze strony Rosji. Tusk podkreślił, że ta świadomość musi dotrzeć do liderów europejskich.
Premier podkreślił, że nie powinniśmy myśleć lękliwie o wyzwaniach związanych z polityką rosyjską. Stwierdził też, że wsparcie dla Ukrainy jest obecnie najskuteczniejszą ochroną granic Polski i Europy. Nie chodzi o wielkie słowa czy solidarność, ale o zimny, skalkulowany interes Polski i całej Europy, aby kontynuować wsparcie dla Ukrainy.
„`