Dlaczego potrzebujemy snu? Okazuje się, że popularne przekonania mogą być mylące!

Nowe badanie ujawnia bardziej szczegółowe informacje na temat tego, do czego tak naprawdę potrzebujemy snu. Przez długi czas sądzono, że mózg wykorzystuje go do , który oczyszcza mózg z toksyn powstałych w procesie oddychania komórkowego oraz dostarcza do niego składniki odżywcze i białka.

Po co śpimy? Teraz już nie wiadomo Badania na myszach przeprowadzone przez naukowców Imperial College London sugerują jednak, że . Jak możemy przeczytać w ich publikacji w czasopiśmie Nature Neuroscience, chociaż nowe odkrycie wymaga jeszcze potwierdzenia na ludziach, to wiele wskazuje na to, że nasze „centrum dowodzenia” lepiej niż podczas snu pozbywa się toksyn w czasie aktywności.

Obszar (naukowy) był tak bardzo skupiony na idei usuwania zanieczyszczeń jako jednego z kluczowych powodów, dla których śpimy, więc oczywiście byliśmy bardzo zaskoczeni, gdy w naszych wynikach zaobserwowaliśmy coś przeciwnego Kiedy badacze . Śpiące myszy były o 30 proc. mniej skuteczne w usuwaniu barwnika z mózgu w porównaniu do przytomnymi gryzoniami, natomiast w przypadku myszy pod narkozą mówimy o 50 proc.

Mózg lepiej oczyszcza się z toksyn podczas aktywności Naukowcy stwierdzili jednak, że na szybkość przemieszczania się niektórych toksyn przez mózg może wpływać wielkość cząsteczek, a niektóre związki są usuwane przez różne systemy, więc ich odkrycie wymaga jeszcze doprecyzowania.

Niemniej jak dotąd . Badacze , bo jeśli tak, to niniejako zmuszają nas one do przepisania podręczników. Jak wyjaśnia jeden z autorów badania, prof. Bill Wisden, istnieje wiele teorii wyjaśniających, dlaczego śpimy i chociaż jego zespół wykazał, że oczyszczanie z toksyn może nie być kluczowym powodem, nie można zaprzeczyć, że sen jest ważny.

Zaburzenia snu to częsty objaw osób cierpiących na demencję, jednak nadal nie wiemy, czy jest to konsekwencja, czy czynnik napędzający postęp choroby. Być może jest tak, że dobry sen rzeczywiście pomaga zmniejszyć ryzyko demencji z powodów innych niż oczyszczanie z toksyn *** i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage – polub i komentuj tam nasze artykuły!