Czy Polska zmierza w stronę bankructwa? Dług publiczny i deficyt budżetowy - szczegółowe wyjaśnienie sytuacji

Chodźcie, liczymy pieniądze 289 miliardów: oto liczba, która od kilku dni nie schodzi z ust polskich ekonomistów. Tyle właśnie wynosić w przyszłym roku deficyt budżetu państwa. „Wyższy niż suma wszystkich deficytów z ośmiu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości z wyłączeniem roku covidowego” – skomentował Zbigniew Kuźmiuk z PiS. „Jesteśmy pod dekiel już zadłużeni” – ocenił z kolei z wdziękiem Ryszard Petru.

Czy Donald Tusk i minister finansów Andrzej Domański po prostu nie umieją rządzić , czy to zupełnie nie o to chodzi? No i na co poszły te wszystkie miliardy? W odcinku rozmawiamy o tym, jak faktycznie działa dług publiczny i deficyt budżetowy. Wyjaśniamy, czym różni się budżet państwa od budżetu domowego – i komu zależy na tym, żeby ciemny lud myślał, że niczym.

Tłumaczymy, skąd w konstytucji wziął się zakaz zadłużania państwa powyżej 60 proc. PKB. I ustalamy, czy to już czas zaszywać złoto w , bo zaraz Polska zostanie drugą Grecją.

Od Netanjahu do AfD

A ponieważ nie samą mamoną żyje człowiek, zajrzymy też w inne rejony rzeczywistości. W wyborach regionalnych w niemieckiej Saksonii i Turyngii bardzo wysokie wyniki osiągnęła skrajnie prawicowa, jawnie nawiązująca do III Rzeszy partia Alternatywa dla Niemiec (AfD). W zaostrzają się protesty przeciwko Benjaminowi Netanjahu, który bardzo nie chce zawrzeć układu z Hamasem, choć giną kolejni zakładnicy.

A w Polsce Ministerstwo Zdrowia wydało nowe wytyczne na temat przerywania ciąży i podniósł się wielki krzyk – choć nic nowego w nich nie ma.

Podcast „Co to będzie” można oglądać na albo słuchać na i . Nowe odcinki w każdy czwartek o :00. Zapraszamy też na specjalny, dodatkowy cykl poświęcony wyłącznie wyborom prezydenckim w USA. „Co to będzie w Ameryce” serwujemy wam na tych samych kanałach w każdy piątek o godzinie 14:00.