Czy Łukasz Mejza straci immunitet? Wniosek Bodnara trafił do marszałka Sejmu

Czy Łukasz Mejza straci immunitet? Wniosek Bodnara trafił do marszałka Sejmu

Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie posła na Sejm RP Łukasza Mejzy do odpowiedzialności karnej – przekazała prok. Anna Adamiak, rzecznik prasowy prokuratora generalnego.

Podobny wniosek złożono w sprawie posła Ryszarda Wilka. W środę rano prok. Anna Adamiak, rzecznik prasowy prokuratora generalnego przekazała informację o złożeniu wniosku przez prokuratora generalnego o uchylenie immunitetu dwóch posłów: Łukasza Mejzy i Ryszarda Wilka. Wniosek dotyczy uchylenia immunitetu Łukasza Mejzy.

„Podejrzenie popełnienia 11 przestępstw” – prok. Anna Adamiak przypomniała, że w sprawie posła Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze prowadzi postępowanie przygotowawcze wszczęte w sprawie „podania nieprawdy lub zatajenia prawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym”.

„Przedmiotem postępowania objęto oświadczenia o stanie majątkowym składane przez Łukasza Mejzę” – przekazała prokurator. Jak dodała, materiał dowodowy obejmuje między innymi oświadczenia Mejzy składane w okresie od 2021 r. do 2024 r.

W sprawie „przesłuchano świadków i dokonano oględzin nieruchomości”. „Uzyskane dowody uzasadniają dostatecznie podejrzenie popełnienia przez Łukasza Mejzę 11 przestępstw” – przekazała prok. Adamiak. Wśród nich jest „podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w 7 złożonych w latach 2021-2024 oświadczeniach o stanie majątkowym”, „podanie nieprawdy w 2021 r. w 3 oświadczeniach majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej tj. sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, następnie Ministerstwie Sportu i Turystyki”, a także „niedopełnienie ciążącego na funkcjonariuszu publicznym, posłe na Sejm RP, obowiązku w zakresie zgłoszenia wymaganych informacji o jakich mowa w art. 35a ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora do prowadzonego przez Marszałka Sejmu RP Rejestru Korzyści – art. 231 § 1 kk.” – dodała prok. Anna Adamiak.

Wniosek o uchylenie immunitetu Ryszarda Wilka. Mógł dopuścić się trzech przestępstw. Drugi wniosek dotyczy posła Ryszarda Wilka i postępowania toczącego się w Prokuraturze Rejonowej w Nowym Sączu.

Prok. Anna Adamiak przekazała, że w postępowaniu zgromadzono obszerny materiał dowodowy, między innymi zeznania postronnych świadków, zeznania funkcjonariuszy policji, którzy podejmowali „interwencję w celu ochrony życia i zdrowia posła Ryszarda Wilka”, a także oględziny telefonu jednego z policjantów oraz zapisu kamer noszonych mundurowych, które rejestrowały przebieg zdarzenia.

Według prokuratury dowody dają uzasadnione podejrzenie, że poseł dopuścił się trzech przestępstw. Chodzi o „stosowanie groźby bezprawnej w celu zmuszenia funkcjonariusza Policji do zaniechania podejmowanej przez niego interwencji”, „naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza Policji”, „znieważeniu funkcjonariuszy Policji podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych”.