Czy Europa jest bezbronna wobec swojej rosnącej roli jako mocarstwo atomowe? Decyzja zabrzmiałaby zbyt długo?

Emerytowany marszałek lotnictwa Greg Bagwell twierdzi, że w wypadku długotrwałego ataku rosyjskiej floty powietrznej Wielka Brytania zostanie szybko pokonana. Brytyjskiej armii, przez trzy dekady rozprężenia, brakuje części zamiennych oraz niezbędnych zapasów. Samoloty, które mamy, nie obronią nas przed zmasowanymi atakami, jakie codziennie odbywają się w Ukrainie — ocenia w rozmowie z „The Sun” Greg Bagwell.

Jak wskazuje wojskowy z 36-letnim stażem, gdyby Brytyjczycy mieli stawić czoła tak zmasowanym atakom, jak obecnie Ukraina, to Londyn musiałby postawić w stan gotowości całe siły powietrzne, a nawet wtedy byłoby to bardzo problematyczne. „Odpowiedź zająłaby zbyt dużo czasu” — ocenia ekspert.

„Rosyjski niedźwiedź pokazał zęby”. Tak Szwecja przygotowuje się na atak Rosji na NATO. „Musimy być gotowi” Ekspert kreśli scenariusz rosyjskiej napaści. Ekspert w rozmowie z „The Sun” bije na alarm. Bagwell podkreślił, że Wielka Brytania musi wzmocnić swoje siły zbrojne. W przeciwnym razie Władimir Putin wyczuje słabość i uderzy w nieprzygotowany kraj, a odpowiedź brytyjskiego lotnictwa zająłaby zbyt wiele czasu – twierdzi.

Mając tylko sześć eskadr myśliwców Typhoon i co najmniej trzy misje zagraniczne, sprzęt dość szybko by się wyczerpał — mówi wojskowy.

Rosjanie zagłuszają sygnał GPS brytyjskich samolotów na masową skalę. Ile głowic atomowych ma Wielka Brytania — wyjaśniamy. Wielka Brytania dołączyła do „klubu atomowego” w 1952 r., jako trzeci członek — obok USA oraz ZSRR. W szczytowym okresie Londyn dysponował ok. 440 pociskami atomowymi. Obecnie arsenał wyspiarzy szacowany jest na 220 własnych głowic. Brytyjczycy są członkami NATO od założenia sojuszu w 1949 r.