Zakończono poszukiwania zaginionego obywatela Polski. W czwartek 11 lipca około godziny 10:00 na szlaku pieszym w Naklicach 35-letni mężczyzna oddzielił się od znajomych. Po niemal trzech dniach intensywnych poszukiwań zakończyły się one niestety niefortunnie – poinformowało w sobotę Chorwackie Pogotowie Górskie.
Chorwacja. Nie żyje turysta z Polski. W poszukiwaniach wzięli udział strażacy i policja. Jak przekazano, około godziny 10:30 odnaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Trwa dochodzenia w sprawie okoliczności jego śmierci.
„W poszukiwaniach wzięło udział ponad 100 osób ze stacji HGSS Dubrownik, Makarska, Karlovac i Split, strażacy, policja, bułgarscy speleolodzy, psy poszukiwawcze i drony” – podsumowano.
Próbowaliśmy uzyskać w chorwackiej policji informacje na temat przyczyn śmierci mężczyzny. Poproszono nas o skierowanie pytań e-mailem. Czekamy na odpowiedź.
Co zrobić, gdy zaginie ktoś bliski?
„Niezwłocznie zadzwoń na numer alarmowy 112”.
„Pamiętaj, by nigdy nie wahać się ze zgłoszeniem zaginięcia osoby na Policji. Nie musisz czekać 24 godziny na zgłoszenie zaginięcia! Niezwłocznie zadzwoń na numer alarmowy 112 lub udaj się do najbliższej jednostki Policji. Funkcjonariusz przyjmie od Ciebie zgłoszenie, niezależnie od tego, ile czasu upłynęło od stwierdzenia zaginięcia osoby. W przypadku rozpoczęcia poszukiwań ważna jest każda sekunda” – podkreślają funkcjonariusze w poradniku opublikowanym na portalu Policja.pl.
- „Będąc w jednostce Policji lub rozmawiając telefonicznie z funkcjonariuszem, przekaż pełne dane oraz cechy charakterystyczne osoby zaginionej. Jeśli zgłaszasz zawiadomienie w jednostce policji, zabierz ze sobą jak najbardziej aktualne zdjęcie zaginionego (może być również zdjęcie w telefonie), co umożliwi szybkie podanie rysopisu osoby zaginionej funkcjonariuszowi policji” – radzą policjanci.
- „Zastanów się, czy w ostatnim czasie zaginiona osoba nie przejawiała niecodziennych zachowań, czy nie mówiła o wyjeździe, rozpoczęciu życia na nowo. Jeśli tak, natychmiast poinformuj o tym funkcjonariusza przyjmującego zgłoszenie. Przekaż policjantowi informacje o istotnych chorobach osoby zaginionej, takich jak np. demencja, depresja, zaburzenia osobowości, cukrzyca. Zastanów się, czy bliska osoba kiedykolwiek znikała na kilka dni bez słowa, czy zginęła już kiedykolwiek wcześniej. Jeśli tak, poinformuj o tym policjanta przyjmującego zgłoszenie” – czytamy.