Tajemniczy niemiecki okręt podwodny zauważony w porcie w Gdyni. O co chodzi?

Co jakiś czas pojawiają się informacje o tym, że jednostki z krajów NATO odwiedzają polskie porty. Najczęściej są to okręty, które uczestniczą we wspólnych manewrach, potrzebując uzupełnienia zapasów i czasu na odpoczynek swojej załodze. Przy okazji takich wizyt można obserwować pokaz siły, zwłaszcza we wschodniej części Wybrzeża, która w zależności od miasta (Gdyni lub Gdańska) znajduje się około 60-70 kilometrów od granicy z Obwodem Kaliningradzkim.

Nie inaczej było w przypadku niemieckiego okrętu podwodnego, który zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w Porcie Gdynia. Serwis branżowy gospodarka morska.pl poinformował o tej niecodziennej wizycie, wskazując jednocześnie, że obecność niemieckiej jednostki przyczyni się do rozgrzania dyskusji związanych z programem „Orka” i przyszłym przetargiem. Warto zaznaczyć, że Polska posiada jeden okręt wojenny, który w zasadzie powinien być już obiektem muzealnym lub służyć jako statek turystyczny do wycieczek historycznych.

Niemiecki okręt w Gdyni. Co to za jednostka?

Okręt podwodny, który zawitał do Portu Gdynia, należy do Marynarki Wojennej Niemiec i jest obecnie jednym z najnowocześniejszych niejadrowych okrętów podwodnych na świecie. Zwodowany został 20 marca 2002 roku, a oficjalnie wprowadzony do służby 19 października 2005 roku. Jednostka ma 56 metrów długości i 7 metrów szerokości.

Maksymalna prędkość okrętu na powierzchni wynosi 12 węzłów (22 km/h), pod wodą może osiągnąć prędkość do 20 węzłów (37 km/h), a korzystając z napędu niezależnego od powietrza z zewnątrz – 8 węzłów (około 15 km/h). Okręt wyposażony jest w 22 torpedy DM2A4 Seehecht, z możliwością przenoszenia do 24 min.

Informacje o uzbrojeniu i technologii okrętu

Podczas budowy jednostki zastosowano nowoczesne technologie, takie jak ogniwa paliwowe i specjalne pokrycie, co pozwala na pozostawanie pod wodą nawet przez trzy tygodnie. Ogniwa paliwowe są ekologiczne, nie generując emisji innych niż woda destylowana, co sprawia, że okręt generuje mniej charakterystycznych oznak w wodzie, takich jak hałas, ciepło czy spaliny.

  • Zasięg przy prędkości 8 węzłów wynosi od 420 mil morskich (około 780 km) do 8 tysięcy mil morskich (ponad 14,8 tysiąca km), w zależności od trybu pływania – na głębokości peryskopowej z wysuniętymi chrapami lub w pełnym zanurzeniu.