Kwestionowanie propozycji Hołowni. Czarzasty ocenia: Nierozsądna

Kwestionowanie propozycji Hołowni. Czarzasty ocenia: Nierozsądna

„`html

Kontrowersje wokół ustawy incydentalnej

„Nierozsądna” – tak Włodzimierz Czarzasty ocenił propozycję Szymona Hołowni. Współprzewodniczący Nowej Lewicy odniósł się do tzw. ustawy incydentalnej, mającej na celu zapewnienie prawnego bezpieczeństwa wyborów prezydenckich. Projekt został przedstawiony w Sejmie przez posłów Polski 2050 i prezentowany osobiście przez Szymona Hołownię.

Z zgodnie z zamierzeniem projektu, ważność wyborów prezydenckich miałaby być orzekana przez trzy izby Sądu Najwyższego: karna, cywilna i pracy. Hołownia poinformował, że konsultował ustawę z prezydentem oraz szefami klubów i kół parlamentarnych.

Włodzimierz Czarzasty krytykuje projekt

Włodzimierz Czarzasty wyraził swoje zdanie na temat projektu w mediach społecznościowych, określając go jako „nierozsądny”. Nowa Lewica wydała jasną deklarację: nie poprze tej propozycji. Czarzasty podkreślił, że decyzje neosędziów, powołanych niezgodnie z prawem, konsekwentnie uznawane są za nieważne. Tymczasem, zgodnie z projektowaną ustawą, te decyzje miałyby nagle zyskać ważność.

Wicemarszałek Sejmu zaznaczył: „Nie możemy rano kierować się jednymi zasadami, a wieczorem je zmieniać.” Jako przedstawiciele lewicy stanowczo sprzeciwiają się takim działaniom.

Stanowisko Polski 2050

Posłowie Polski 2050 w uzasadnieniu swojego projektu objaśnili, że fundamentem ustawy jest zagwarantowanie sytuacji, w której decyzje o fundamentalnym znaczeniu dla demokracji nie będą budziły wątpliwości co do ich skuteczności. Celem jest zapewnienie stabilności funkcjonowania państwa, zwłaszcza w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich w 2025 roku.

Debata o Sądzie Najwyższym i PKW

Obecnie, zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, wszystkie sprawy związane z wyborami rozpatruje Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, utworzona w 2018 roku. Propozycja zgłoszona przez Polskę 2050 wiąże się z debatą na temat prawomocności decyzji Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 16 grudnia, dotyczącej odroczenia obrad ws. sprawozdania komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych 2023 roku.

PKW ostatecznie zaakceptowała sprawozdanie finansowe PiS, realizując postanowienie Sądu Najwyższego. Mimo to, PKW podkreśliła, że nie przesądza, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest sądem oraz czy wydane przez nią orzeczenia mają skuteczność.

„`