Liderki Strajku Kobiet wezwane do prokuratury w związku z aferą dotyczącą firmy Pegasus

Marta Lempart i Klementyna Suchanow – liderki Strajku Kobiet – zostały wezwane na przesłuchanie w charakterze świadków przez Prokuraturę Krajową. Chodzi o prowadzone śledztwo dotyczące oprogramowania Pegasus.

„Ustalenia w zakresie potrzeby przesłuchania tych osób prokurator poczynił na podstawie informacji przekazanej do śledztwa przez ABW” – przekazano w komunikacie.

Informację o wezwaniu na przesłuchanie w charakterze świadków liderek Strajku Kobiet – Klementyny Suchanow i Marty Lempart – w sprawie śledztwa dotyczącego systemu Pegasus przekazała w piątek wieczorem Prokuratura Krajowa.

„W dniach 10 i 11 października 2024 r. skierowano do Klementyny Suchanow i Marty Lempart wezwania do stawiennictwa w Prokuraturze Krajowej” – pokreślono w komunikacie.

Po tych wydarzeniach liderki Strajku Kobiet zostały wezwane na przesłuchanie. Ustalenia prokuratora w tej sprawie wynikają z materiałów niejawnego pochodzenia.

Według informacji przekazanej przez portal TVN24.pl służby użyły Pegasusa wobec Klementyny Suchanow, natomiast w przypadku Marty Lempart chciały go użyć.

„Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku ze stosowaniem oprogramowania Pegasus zostało wszczęte w dniu 18 marca 2024 r. w Mazowieckim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie” – przypomniał prok. Przemysław Nowak, rzecznik prasowy PK.

Z uwagi na charakter służbowy śledztwa dotyczącego oprogramowania Pegasus, Prokuratura Krajowa podjęła współpracę z odpowiednimi organami i służbami w celu uzyskania kolejnych informacji.

Prokuratura bada kwestie dotyczące zasadności korzystania z oprogramowania Pegasus, w tym legalność, zasadność, celowość i proporcjonalność działań operacyjno-rozpoznawczych.

W ramach śledztwa badane są różne aspekty funkcjonowania oprogramowania Pegasus, w tym jego możliwości techniczne i zasady gromadzenia oraz udostępniania danych niejawnego charakteru.

  1. Prokurator powołał biegłych z Biura Badań Kryminalistycznych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w celu wydania opinii na temat działania i funkcjonalności systemu Pegasus.
  2. Do zbadania sprawy oprogramowania powołano również komisję śledczą ds. Pegasusa.

Jednakże, decyzją Trybunału Konstytucyjnego z 10 września tego roku, zakres działania tej komisji został uznanym za niezgodny z polską konstytucją. Wcześniej, posłowie Prawa i Sprawiedliwości zwrócili się o taką interwencję, argumentując zbyt obszerny zakres prac komisji.