85. Rocznicę wybuchu II wojny światowej poprzedziły te wydarzenia, które doprowadziły do tragicznych konsekwencji.

Zmień miejscowość Wielka Brytania i Francja, wyczerpane po I wojnie światowej, za wszelką cenę starały się uniknąć kolejnego konfliktu. Wielki Kryzys lat 30. XX wieku, do którego doszło po gwałtownym spadku cen akcji na nowojorskiej giełdzie w 1929 roku, osłabił gospodarki zachodnich państw, ograniczając ich zdolności do szybkiej mobilizacji wojskowej i produkcji zbrojeniowej. W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej warto zastanowić się, jak wyglądało preludium do tragedii, która wyniszczyła Europę w XX wieku.

Podczas Wielkiego Kryzysu wiele osób utraciło oszczędności, a konsumenci zaczęli ograniczać wydatki. W rezultacie doprowadziło to do wzrostu ubóstwa i bezrobocia, które w USA wynosiło aż 25 proc. Być może niektórzy pamiętają politykę appeasmentu, anemiczną odpowiedz Zachodu na zakusy Hitlera. Jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę, jak popularnym politykiem był Hitler, zanim pokazał swoje prawdziwe oblicze. 1 września 1939 roku.

Preludium do II wojny światowej

Przenieśmy się do lat 30. XX. wieku, kiedy Wielki Kryzys przyczynił się do wzrostu nastrojów radykalnych i populistycznych. W Niemczech, to właśnie to wydarzanie było jednym z czynników, które umożliwiły dojście do władzy Adolfa Hitlera. Pogrążone w kryzysie Niemcy potrzebowały radykalnych reform, aby uratować zrujnowaną gospodarkę.

  1. W szczytowym momencie hiperinflacji, ceny rosły tak szybko, że ludzie musieli nosić pieniądze w koszach lub taczkach, aby kupić podstawowe produkty.
  2. Joseph Goebbels, minister propagandy, stworzył kult Hitlera jako zbawcy narodu niemieckiego.
  3. Hitler zyskał poparcie dzięki poprawie sytuacji gospodarczej Niemiec po Wielkim Kryzysie.

Ruchy faszystowskie były również silne w innych krajach, takich jak Wielka Brytania. Adolf Hitler, wykorzystując słabości zachodnich państw, zdołał doprowadzić do wybuchu II wojny światowej. Zręcznie manipulował polityką międzynarodową, anektując Austrię i Czechosłowację bez większego oporu ze strony zachodnich mocarstw.

Prowokacja gliwicka. Wydarzenie, które poprzedziło wojnę

Prowokacja gliwicka, która miała miejsce 31 sierpnia 1939 roku, była kluczowym elementem niemieckiej strategii propagandowej, mającej na celu uzasadnienie agresji na Polskę i wybuch II wojny światowej. Wydarzenie to, zorganizowane przez nazistowskie służby bezpieczeństwa (Sicherheitsdienst, SD), miało na celu przedstawienie Polski jako agresora, co miało zniechęcić zachodnich sojuszników, czyli m.in. Francję i Wielką Brytanię do udzielenia pomocy Rzeczypospolitej.

  • Akcją dowodził SS-Sturmbannführer Alfred Naujocks, działający na rozkaz Reinharda Heydricha, szefa SD.
  • Niemiecka propaganda, kierowana przez Josepha Goebbelsa, natychmiast rozgłosiła informację o rzekomym ataku polskich dywersantów na niemieckie terytorium.

Wybuch II wojny światowej. Atak na Westerplatte 1 września 1939

1 września 1939 roku, o świcie, niemiecki pancernik Schleswig-Holstein udający wizytę kurtuazyjną rozpoczął ostrzał polskiej placówki wojskowej na Westerplatte. Atak rozpoczął się o godzinie 4:45. Niemieckie siły lądowe, wspierane przez artylerię i lotnictwo, próbowały przełamać polską obronę.

  1. Mimo przewagi liczebnej i technologicznej Niemiec, Polacy stawiali zacięty opór.
  2. Obrona Westerplatte stała się symbolem polskiego heroizmu i determinacji.

85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Gdzie i kiedy odbędą się obchody?

1 września 2024 roku przypada 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Główne uroczystości odbędą się na Westerplatte, o godzinie 4:45 rano, dokładnie w momencie, gdy padły pierwsze strzały. Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej mają na celu nie tylko upamiętnienie ofiar i bohaterów tamtych dni, ale także przypomnienie o konieczności zachowania pokoju i współpracy międzynarodowej.