Złoto nadal utrzymuje trend wzrostowy

Złoto nadal utrzymuje trend wzrostowy

„`html

Wyraźny spadek zanotował dolar, obniżając się do poziomu 3,93 zł. Siła polskiej waluty w tym roku wynika z odmiennego nastawienia inwestorów do aktywów z naszego regionu, związanych z przewidywanym końcem wojny na Ukrainie, oraz z jastrzębiego podejścia Rady Polityki Pieniężnej, które oddala perspektywę obniżek stóp procentowych – w przeciwieństwie do najważniejszych banków centralnych, które już jakiś czas temu rozpoczęły cykl cięć.

Euro i złoty

Z punktu widzenia różnicy stóp procentowych euro traci na wartości względem złotego, ponieważ oczekuje się kolejnych obniżek stóp procentowych w strefie euro, docelowo do 2 proc. Tymczasem w Polsce stopy mają pozostać bez zmian, co może sprzyjać złotemu. Niemniej, w dalszej części roku może rozpocząć się dyskusja na temat obniżek stóp, co może utrudnić utrzymanie tej siły waluty. Dodatkowo, jej siła zaczyna już negatywnie oddziaływać na eksporterów – zauważa Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.

Trendy na rynku walutowym

Od kilku lat obserwujemy stopniowe umacnianie się złotego względem najważniejszych światowych walut. Ten trend zyskał na sile w ostatnich miesiącach, stanowiąc dodatkowe wyzwanie dla wielu giełdowych firm. Dotychczasowa aprecjacja dolara na rynku globalnym, związana z wygraną wyborczą Donalda Trumpa, uległa wyhamowaniu, co z punktu widzenia naszej waluty jest korzystne.

Kurs EUR/USD i jego konsekwencje

Wciąż oczekujemy konkretów w sprawie ceł, co mogłoby stworzyć większy trend na parze EUR/USD. Kurs ten wciąż znajduje się w konsolidacji. Wzrost kursu EUR/USD spowoduje znaczące osłabienie się USD/PLN, natomiast spadek EUR/USD przyczyni się do wzrostu wartości dolara. W kontekście decyzji Donalda Trumpa trudno przewidzieć dokładny kierunek dolara – zauważa ekspert.

„`