Nowe podejście FEDu: Nowy Jork zbliża się do nowych rekordów

Nadszedł czas, o którym z niecierpliwością czekali inwestorzy na wystąpienie Jerome’a Powella na sympozjum bankierów centralnych w amerykańskim Jackson Hole. Szef Fedu zapowiedział zmianę podejścia i luzowanie polityki monetarnej, co spotkało się z pozytywnym odbiorem rynków.

Na parkietach nowojorskich indeksy Nasdaq Composite, S&P 500 i Dow Jones Industrial wzrosły odpowiednio o 1,5%, 1,2% i 1,1%. Piątkowe zwyżki przełożyły się na dodatni bilans tygodnia – wspomniane trzy indeksy zyskały kolejno 1,4%, 1,5% i 1,3%.

W Europie piątkowa sesja również była udana, choć z mniejszymi zyskami niż na Wall Street, jednak tygodniowo indeksy DAX i CAC40 wzrosły po 1,7%. Niestety polskie indeksy, WIG i WIG20, zanotowały straty w piątek wraz z mocnymi spadkami notowań Dino.

Dzisiaj w Azji sesja miała mieszany przebieg, z dobrymi wynikami rynku w Hongkongu, a słabszymi w Tokio i Seulu. Nadszedł czas dla rynków europejskich w oczekiwaniu na przemówienie J. Powella w Jackson Hole z optymizmem.

Podsumowanie przemówienia Powella

Jerome Powell potwierdził zbliżającą się obniżkę stóp procentowych przez amerykański bank centralny. W całym przemówieniu podkreślił malejące ryzyka inflacyjne. Chociaż trudno było doszukać się nowości, rynki zareagowały wzrostami, a rentowności obligacji oraz kurs dolara spadły. Ostateczny scenariusz bazowy przewiduje obcinanie stóp na poszczególnych posiedzeniach po 25 i 50 pb.

Giełdy w Europie zakończyły się wzrostami po przemówieniu Powella, a w Polsce WIG20 lekko wzrósł. Sytuacja w azjatyckich rynkach była mieszana.

Sytuacja na rynkach azjatyckich

Ostatni tydzień sierpnia w Azji rozpoczął się neutralnie. Nikkei225 najbardziej tracił, jednak spadki nie przekraczały 1%. Podobnie w Seulu i Szanghaju, gdzie dominowały niedźwiedzie tendencje, ale słabe spadki. Hang Seng Index znajduje się na miesięcznym szczycie, zbliżając się do lipcowego maksimum.

Na europejskich rynkach kontrakty na indeksy wykazywały zmniejszenie. Struktura techniczna była jeszcze w fazie wstępnej, ale sygnał mógł być negatywny. Decydujące będzie zachowanie tego trendu do końca dnia, co może być zachętą dla niedźwiedzi. Nie można wykluczyć ataku na historyczne maksima.

Podsumowanie

Jerome Powell potwierdził obniżkę stóp procentowych, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem na rynkach. W Europie i USA giełdy reagowały wzrostami, jednak w Polsce tydzień zakończył się stratami.

Dzisiejszy tydzień będzie zdominowany przez dane ekonomiczne oraz wyniki kwartalne. Na rynkach azjatyckich początkowo brakuje wyraźnego optymizmu po wzrostach z Wall Street. Obserwujemy różnorodne tendencje na światowych rynkach.