Inwestorzy zagraniczni obstawiają spadki na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jakie firmy są w ich zasięgu?

Inwestorzy zagraniczni obstawiają spadki na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jakie firmy są w ich zasięgu?

„`html

Rekordy na warszawskiej giełdzie

Warszawska giełda, mimo ostatnich gorszych miesięcy w porównaniu do rynków zagranicznych, zaczyna nadrabiać straty. W poniedziałek indeks WIG osiągnął nowy rekord, przekraczając barierę 90 tys. punktów, a we wtorek kontynuował wzrost. Pomimo tego, że wartości akcji na GPW są niższe niż na innych giełdach, wielu inwestorów wciąż oczekuje przeceny w Warszawie.

Krótkie pozycje na warszawskiej giełdzie

Z rejestru krótkiej sprzedaży wynika, że liczba pozycji przekraczających 0,5% netto systematycznie rośnie. W połowie ubiegłego roku było ich zaledwie kilka, jesienią kilkanaście, a obecnie jest ich 20.

Najwięcej pozycji krótkich

Aktualne krótkie pozycje koncentrują się wokół 13 firm: Allegro, CD Projekt, Cyfrowy Polsat, Dino, Grupa Azoty, JSW, Kęty, LPP, Orlen, Pepco, PGE, PKO BP i Text. Najwięcej z nich dotyczy CD Projekt, na którego spadek stawiają cztery fundusze, posiadając łącznie 3,75% pozycji netto.

CD Projekt pod lupą inwestorów

CD Projekt od początku 2024 roku notuje dobrą passę. Pomimo wzrostów, średnia cena docelowa z aktualnych rekomendacji jest nieco niższa od bieżącego kursu. Kluczowe dla firmy będą najbliższe zprzyjaźnione z nowymi tytułami, w szczególności debiut gry z nowej trylogii „Wiedźmin”.

Dino i JSW – rozbieżne kierunki

Kurs Dino utrzymuje się w trendzie wzrostowym pomimo chwilowej korekty spadkowej. Firma jest czwartą co do wyceny na GPW, natomiast od debiutu na giełdzie w 2017 roku akcje tej spółki wzrosły niemal czternastokrotnie. JSW, mimo trudnej sytuacji notowań, wdraża plan transformacji finansowej, co ma poprawić jej sytuację.

Pozycje krótkie i ich złożoność

Warto zauważyć, że nie wszystkie spółki z rejestru charakteryzują się silnymi wzrostami. Niektóre, jak przykładowo LPP, wciąż nie osiągnęły wartości sugerowanych przez analityków. Niemniej jednak, różne podejście funduszy do wycen Pepco świadczy o dużej niepewności co do przyszłości tych akcji.

Uwaga na błędy w rejestrach

W zeszłym roku głośno było o błędnej publikacji krótkich pozycji funduszu AHL, które zostały błędnie zarejestrowane. Fundusz przyznał, że doszło do pomyłki technicznej, a stosowne zawiadomienia zostały już przesłane do nadzoru finansowego. Obecnie w rejestrze nie ma już tych pozycji.

„`