Ewa Wrzosek Usunięta ze Stanowiska. Kontrowersje Związane z Adamem Bodnarem

„`html
Zmiana lokalizacji prokurator Ewy Wrzosek
Prokurator Ewa Wrzosek poinformowała, że minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar zdecydował o jej odwołaniu z delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Prokuratorów. Wrzosek pełniła funkcję radcy ministra ds. warunków służby prokuratorskiej.
Decyzją ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Adama Bodnara zostałam dziś odwołana z delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym – napisała w środę na platformie X prok. Wrzosek.
Nie mam wiedzy, czy odwołanie jest wynikiem uwzględnienia złożonych przeze mnie wniosków o rezygnacji z powierzonych funkcji, czy zupełnie od nich odrębną decyzją ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego – dodała prokurator.
Reakcje Adama Bodnara na słowa Wrzosek
W środę w Polsat News Adam Bodnar odniósł się do wypowiedzi Ewy Wrzosek, która skrytykowała go w TVP Info, sugerując, że Roman Giertych byłby lepszym ministrem sprawiedliwości.
Bodnar odpowiedział: „Przyjąłem to z pewnym zaskoczeniem, tym bardziej, że pani prokurator Ewa Wrzosek jeszcze miesiąc temu zdecydowała się na to, żeby przyjąć propozycję przyjścia na delegację do Ministerstwa Sprawiedliwości. Pracuje obecnie jako prokurator prokuratury rejonowej, delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości”.
Bodnar zaznaczył również, iż wierzy w zasady lojalności w różnych relacjach służbowych, co według niego oznacza, że zastrzeżenia najpierw komunikowane są szefowi. Minister sprawiedliwości dodał, że to sama prokurator Wrzosek musi zdecydować, kim chce być w życiu publicznym.
Historia zawodowa prokurator Wrzosek
Decyzja o delegacji prokurator Wrzosek do Ministerstwa Sprawiedliwości zapadła w październiku 2024 roku po wycofaniu jej wniosku o odejście ze służby prokuratorskiej. Do zmiany zdania została zachęcona przez Bodnara, który spotkał się z prokurator. Wrzosek wielokrotnie zmieniała miejsca pracy, związana była także ze Stowarzyszeniem Prokuratorów Lex Super Omnia, które walczy o odpolitycznienie prokuratury.
W kwietniu 2020 roku wszczęła znane śledztwo w sprawie organizacji wyborów prezydenckich podczas pandemii. Sprawa ta została jej jednak szybko odebrana, a ówczesny prokurator krajowy, Bogdan Święczkowski, nakazał wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec niej.
Kontrowersje związane z delegacjami
W styczniu 2021 roku Wrzosek znalazła się wśród kilkunastu prokuratorów oddelegowanych do pracy w odległych jednostkach. Została przydzielona do pracy w Śremie, co wzbudziło kontrowersje i sprzeciw środowiska prawniczego. Według stowarzyszeń sądziowskich, oddelegowania miały na celu wywołanie „efektu mrożącego” i były aktem represji.
Inwigilacja systemem Pegasus
Według Citizen Lab, Wrzosek była jednym z inwigilowanych systemem Pegasus. Prokurator potwierdziła incydent podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej, ujawniając, że Apple poinformowało ją o inwigilacji w listopadzie 2021 roku.
Pod koniec marca bieżącego roku Prokuratura Krajowa ogłosiła prowadzenie śledztwa w związku z publikacją artykułu przez Wirtualną Polskę dotyczącego działań Wrzosek związanych z wnioskami składanymi do sądów w kontekście działań PiS.
„`