Czy Netanjahu odwiedzi Polskę? Szef muzeum Auschwitz apeluje, by inne głosy dominowały
„`html
Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
Obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau odbędą się 27 stycznia. W kontekście tej rocznicy rozpoczęła się polityczna dyskusja dotycząca ewentualnego udziału premiera Izraela Binjamina Netanjahu w uroczystościach.
Izrael zapewniał wcześniej, że ich przedstawicielem na wydarzeniu będzie minister edukacji Yoav Kisch. Jednak pytanie, czy Netanjahu przybędzie do Polski, pozostaje otwarte.
Dyrektor muzeum Auschwitz-Birkenau o ewentualnym przybyciu Netanjahu
Dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau, Piotra Cywińskiego, zapytano o obecność Binjamina Netanjahu na obchodach rocznicy. Cywiński stwierdził: „W tych dniach będę trzymał się z dala od polityki. Bardzo bym nie chciał, aby ten temat przyćmił najważniejsze przekazy tego miejsca, to, co powiedzą ostatni Ocalali.”
Cywiński podkreślił, że każde państwo decyduje, kogo chce wysłać jako szefa swojej delegacji, dodając, że nie pozwoli, aby uroczystości w Muzeum Auschwitz stały się areną debat politycznych. Dodatkowo zapewnił, że nie widzi potrzeby, aby na wydarzeniu pojawiła się jakakolwiek delegacja rosyjska.
Udział delegacji międzynarodowych
Do tej pory obecność na uroczystościach potwierdziło 50 delegacji. Wiele z nich poprowadzić mają „szefowie państw, szefowie rządów, ministrowie czy przedstawiciele parlamentów”. Na pytanie o obecność Donalda Trumpa, Cywiński odpowiedział, że nie ma jeszcze odpowiedzi w tej kwestii.
Cywiński o instrumentalizacji pamięci o ofiarach Holokaustu
Zapytany o porównania do obecnych wydarzeń na świecie, Cywiński stanowczo zaznaczył, że „nikt nie ma prawa machać ofiarami sprzed 80 lat jak chorągiewkami”. Dodał, że pamięć o Zagładzie nie powinna być używana jako narzędzie polityczne i nie powinna nijak się rozmijać z faktami.
Skupienie na ocalałych
W rozmowie Cywiński wielokrotnie podkreślał, że jego zdaniem uroczystość powinna koncentrować się wokół tych, którzy przetrwali te tragiczne czasy.
„`